Rubriky:

Lyže a snowboard

Vítr a sníh zhatily skokanské závody SP v Harrachově

12. prosince 2010 15:10 - HARRACHOV

Oba závody Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově byly po mnoha odkladech dnes definitivně zrušeny. Důvodem je neustálý silný vítr a husté sněžení.

 

David W. Černý, ČTK/AP

Přívaly sněhu a vichr narušily celý víkendový program. Páteční dvě tréninková kola a kvalifikace byly přesunuty na sobotu, kdy se jeden trénink a boj o postup do hlavního závodu stihl odskákat dopoledne. Z kvalifikace postoupilo sedm z devíti českých skokanů.

Od té doby se harrachovský můstek jen uklízel od nového a nového sněhu. "Dneska už jsem se ani nerozcvičoval, protože podesáté za víkend už to na ty moje starý kosti nebylo dobrý," hořce žertoval dvaatřicetiletý Jakub Janda. "Foukalo pořád, je to velká škoda, ale nedá se nic dělat. Taky jsem to dneska tušil a ani jsem se nerozcvičoval," uvedl Roman Koudelka.

Hofer přiznal porážku od přírody

Šéf úseku skokanů mezinárodní federace FIS Walter Hofer přiznal porážku od přírody. "Hráli jsme s ní dlouho hru, spíš jsme s ní bojovali, ale byla silnější. Bohužel jsme nemohli za těchto podmínek garantovat bezpečnost skokanů," prohlásil Hofer.

Odpoledne se prezident Václav Klaus (vlevo) vítal pod můstkem s Jakubem Jandou.V sobotu odpoledne se prezident Václav Klaus (vlevo) vítal pod můstkem s Jakubem Jandou.foto: Vít Chalupa, Czech Ski media team

Čertova hora je pro skoky snad prokletá. Naposledy se v Harrachově regulérní závod odskákal před pěti lety, kdy vyhrál Janda. O rok později byly závody zrušeny kvůli nedostatku sněhu, stejně jako loni. Před dvěma lety se ze dvou závodů SP v letech na lyžích odskákalo vinou větru jediné kolo.

Za poslední čtyři roky bylo v Harrachově zrušeno celkem deset závodů ve skocích na lyžích nebo v severské kombinaci. Problémem je i častý a velmi nešťastný prosincový termín, neboť většinou nebyl sníh. Tentokrát je ho moc v kombinaci se silným větrem.

Důvodem je podle kouče české reprezentace Davida Jiroutka i skutečnost, že Čertova hora je prvním krkonošským kopcem směrem od Liberce. Když začne foukat západní nebo severozápadní vítr, je zle. "Přes to údolí se to točí nahoru," vykládal. Ke špatným podmínkám přispěla i skutečnost, že se postavila na kopci sjezdovka a vykácel se les. "Ten pak umřel a musely se u můstku vykácet vysoké smrky. To nespasí ani protivětrná síť," řekl.

Existuje teoretická možnost, byť malá, že by se místo harrachovského klání konal v pátek závod navíc ve švýcarském Engelbergu, kam se skokané přesunou. To však musí schválit zástupci Mezinárodní lyžařské federace.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard