Rubriky:

Lyže a snowboard

Jizerská 50 je vyprodaná. Víc míst? To by se muselo jet na dálnici

15. prosince 2010 11:28 - PRAHA

Napadá vás, že byste se třeba na poslední chvíli rozhodli běžet lednovou Jizerskou padesátku? Zapomeňte! Šanci máte až za rok! Pro tuto sezónu jsou všechna startovní čísla vykoupena, oznamují potěšeně pořadatelé necelý měsíc před 44. ročníkem lyžařského závodu, který se uskuteční 9. ledna.

 

Radek Petrášek, ČTK

„Poprvé v historii se nám podařilo vyprodat vše měsíc před závodem, z čehož máme velkou radost. Ostatní mají smůlu, mohou trénovat na příští ročník,“ říká Marek Tesař z pořádající společnosti Mather.

Zájemci rozebrali všech 5500 startovních čísel na tři vypsané bitvy. Ta hlavní - klasická padesátka věrně kopírující trasu prvního ročníku - nabídla 4000 míst. Zájemci v téhle fázi roku platili už dražší startovné - 1300 korun, výrazně více, než pokud by si místo na  startu pořídili s větším předstihem. Ale teď už ani těch třináct stovek nestačí.

Propustnost tratě a postoj ochránců přírody pořadatelům nedovoluje nabízet více účastnických míst.

Šanci mají už jen závodníci elitní kategorie, pro které se místo na startu najde. Ostatní mají smůlu, i když to vypadá, že nemoc či případně jiný důvod absence ještě může nějaké to místečko uvolnit. „Máme přihlášky navíc, budeme s tím pracovat, startovní čísla se vyzvedávají do osmi hodin večer den před závodem, pak bude šance případně pár lidí ještě podělit, do konce roku lze ještě účastnické jméno přepsat zdarma, pak za poplatek dvě stě korun,“ podotýká Tomáš Leixner z pořádající společnosti. „Na diskusním fóru našich internetových stránek je kolem toho docela rušno,“ naznačuje Tesař pnutí mezi zájemci o start..

Očekává se vzrůstající zájem o závod

Propříště hodlají organizátoři usilovat o zvýšení kapacity celkem na 6000, už pro letošní ročník kvůli tomu byla rozšířena jizerská lyžařská magistrála, na jejíž velké části se závodí. „Očekáváme trend vzrůstajícího zájmu o padesátku, už letos se hlásila spousta nováčků, startovní listina se obměňuje. V rámci diskuse se všemi organizacemi chceme limit zvýšit a atakovat číslo šest tisíc,“ plánuje Tesař.

„Šest tisíc může i na italskou Marcialongu, Vasův běh má kapacitu 15 000, ale to je úroveň, na kterou se u nás nelze dostat,“ srovnává Leixner „Ledaže by se závod přemístil na dé jedničku, v těchto dnech se tam občas lyžovat dá,“ naráží s úsměvem na aktuální přívaly sněhu Tesař.

Jizerská 50 je součástí mezinárodního seriálu maratónů, řadí se ale i do užší společnosti vybraných závodů Ski Classics. Na startu bude vedle domácího favorita Stanislava Řezáče počtvrté i slavný Nor Thomas Alsgaard. V první vlně závodu nemá chybět žádný z hvězdných specialistů na dálkové běhy. „Snad jsem ještě silnější, ale bude záležet na lyžích a štěstí. Ale doufám, že budu moci bojovat o první tři místa,“ hlásí z Norska osmatřicetiletý Alsgaard.

Závod přišel o hlavního sponzora, ale konec tradičního klání, které se koná na počest obětí horolezeckého neštěstí v Peru, podle organizátorů rozhodně nehrozil. „Padesátka je na tom nakonec líp než byla,“ tvrdí Tesař.

Televizní přenos by narozdíl od minulého ročníku neměla ohrozit nepřízeň počasí. „Kromě vrtulníku bude ve vzduchu s přenosem signálu pomáhat i letadlo,“ připomíná Tesař.

Jizerská 50 je vedle pozice v mezinárodních seriálech i součástí domácí Skitour. „Rozšiřuje se už i na Moravu. Kromě Kašperské třicítky do něj totiž přibyla i Karlovská padesátka,“ dodává Tesař.

Pět zastávek pro domácí vyznavače lyžařských maratónů (celkem je při nich vypsáno 13 závodů)
7.-9. ledna: 44. Jizerská padesátka
22.-23. ledna: 4. Jilemnická 50
29. ledna: 9. Karlovská 50
5.-6. února: 27. Orlický maratón
19.-20. února: 1. Kašperská 30.
vap, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard