Záhrobská skončila v Semmeringu desátá, vyhrála Schildová

SEMMERING

Šárka Záhrobská obsadila desáté místo ve slalomu Světového poháru v Semmeringu. Vyhrála Rakušanka Marlies Schildová před vedoucí ženou celkového hodnocení SP Marií Rieschovou z Německa, jež byla po úvodním kole až sedmnáctá.

Lyžařka Šárka Záhrobská v Semmeringu

Záhrobská měla po první jízdě šanci na nejlepší výsledek sezony, neboť dosáhla pátého nejrychlejšího času, od stříbra ji navíc v tu chvíli dělilo jen 27 setin sekundy. Ve druhém kole ale za ostatními soupeřkami zaostala a propadla se na konec elitní desítky. Dosavadním maximem bronzové olympijské medailistky tak zůstává sedmá příčka z Levi.

"Tak polovinu trati v prvním kole jsem jela tak, jak se to má. Ale z těch dvou kol to byla bohužel jen právě takhle půlka, co se povedla," řekla ČTK po závodu Záhrobská. "Ráda bych jezdila lepší než desátá místa, ale jsem smířená s tím, že mohu stagnovat, že se nemusí dařit, že se můžu zhoršit. Zatím se hledám," prohlásila.

Česká lyžařka zůstává i přes nezdary klidná. I proto, že s novým koučem Pavlem Šťastným jsou prý na dobré cestě. "Hlavně pocitově, i když to podle výsledků zatím nevypadá," tvrdila Záhrobská. "Jde to pomalu, ale já vím, že to bude dobré. Rozhodně nepropadám pesimismu," ujistila.

Přes sezonou hovořila o tom, že chce opustit pátá šestá místa a bojovat o stupně vítězů. Kvůli tomu ale udělala několik změn v technice. "A na tom se pořád pracuje. Důležité je, že postupujeme správným směrem. Cítím se lépe a lépe, dokonce i v obřáku, rozhodně ty moje výsledky nejsou vysokým startovním číslem, ale zatím mnou. Ale to se zlepší," věřila Záhrobská.

Smířila se ale už s tím, že jen těžko bude útočit na malý křišťálový glóbus, po němž už dvě sezony touží. "I když jsem závodník, nedá se s tím asi už nic dělat. Těžko na něj letos už dosáhnu, o něj se asi poperou jiné holky," uznala. "Ale to neznamená, že se k nim nechci přiblížit."

Nyní ji čekají nedělní paralelní slalom v Mnichově a pak dva večerní slalomy v Záhřebu a Flachau. "Doufám, že se teď ve slalomech chytím. Do konce sezony jich ještě je dost," dodala. Další pak pojede na mistrovství světa v Ga-Pa. "Do té doby se dám dohromady," prohlásila.

Suverénní Rakušanka Marlies Schildová.foto: Reuters/Dominic Ebenbichler

V Semmeringu již v prvním kole přišla o šance na body královna posledních tří sezon SP Lindsey Vonnová, která po pádu skončila v ochranné bariéře. Velkou chybu v závěrečných brankách udělala také Rieschová, ve 2. kole proto musela útočit až z druhé desítky pořadí. Předvedla ale absolutně nejrychlejší jízdu, dlouho vévodila výsledkové listině a obávat se jejího náporu musela i jasně vedoucí Schildová. Ta byla nakonec v součtu obou kol lepší o 32 setin a radovala se z třetího prvenství v sezoně. Na stupně vítězů se dostala poprvé v kariéře také Němka Christina Geigerová. "Měla jsem v hlavě závody před čtyřmi lety, kdy jsem tady minula z prvního místa branku krátce před cílem. Dneska to ale byl jiný příběh," uvedla v cíli Schildová, která si připsala 24. vítězství ve Světovém poháru v kariéře. V druhém kole ale udělala v polovině trati chybu. "Kvůli tomu jsem musela změnit taktiku jízdy a začít víc riskovat. Ale povedlo se to a já jsem ráda i kvůli fanouškům, byli skvělí," řekla. Na startu se objevila i česká veteránka mezi lyžařkami Eva Kurfürstová, se ztrátou 5,54 sekundy ale skončila poslední ze závodnic, které se dostaly do cíle 1. kola.

SP v sjezdovém lyžování v Semmeringu (Rakousko):
Ženy - slalom:
1. M. Schildová (Rak.) 1:42,06 (48,78+53,28), 2. M. Rieschová 1:42,38 (51,18+51,20), 3. Geigerová (obě Něm.) 1:42,58 (50,39+52,19), 4. Poutiainenová (Fin.) 1:42,69 (50,05+52,64), 5. Borssenová (Švéd.) 1:42,89 (50,70+52,19), 6. Noensová (Fr.) 1:43,16 (49,98+53,18), 7. Zettelová 1:43,40 (50,27+53,13) a Kirchgasserová (obě Rak.) 1:43,40 (51,05+52,35), 9. Zuzulová (SR) 1:43,58 (50,76+52,82), 10. Záhrobská 1:44,29 (50,25+54,04), ...v 1. kole 56. Kurfürstová (obě ČR) 54,32.
Pořadí slalomu (po 4 z 10 závodů): 1. M. Schildová 300 b., 2. Poutiainenová 250, 3. M. Rieschová 240, 4. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 174, 5. Hospová (Rak.) 130, 6. Noensová 119, ...8. Záhrobská 110.
Průběžné pořadí SP (po 13 z 38 závodů): 1. M. Rieschová 738, 2. Vonnová (USA) 617, 3. Poutiainenová 430, 4. Görglová (Rak.) 423, 5. Mazeová (Slovin.) 373, 6. Worleyová (Fr.) 345, ...27. Záhrobská 110.