Bauer klesl v Tour de Ski po klasické patnáctce na 13. místo

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil třinácté místo v druhém dílu Tour de Ski a klesl o čtyři místa oproti pátečnímu prologu. Do vedení se dostal vítěz dnešního závodu na 15 km klasicky Dario Cologna ze Švýcarska, na nějž Bauer v cíli ztratil 13,2 sekundy.

Lukáš Bauer

"Výkon výbornej, ale výsledek nic moc. Měl jsem obrovské problémy s lyžemi. Byl jsem rád, že jsem to uvlál, jak jsem dojel, ale chtěl jsem víc," řekl Bauer po dojezdu Radiožurnálu. "Byl to takovej boj s větrnými mlýny," doplnil běžec.

Obhájce celkového prvenství v Tour Bauer vyrazil do závodu s handicapovým startem s více než dvacetisekundovým odstupem za pátečním vítězem Marcusem Hellnerem ze Švédska, ještě před polovinou trati se však pole závodníků sjelo a Bauer se objevil i v čele, po desátém kilometru chvilku táhl pole.

"Pokusil jsem se i o nástup, když jsme Hellnera dojeli, ale měl jsem mizerné lyže ve sjezdu a nic jiného mi nezbývalo než nastavit vysoké tempo do kopce, aby se to natáhlo a já se nepropadal ve sjezdu extrémně hluboko," řekl Bauer.

Pojede se sprint, Bauer čeká propad

Rozhodovalo se tak v závěrečných stovkách metrů, v nichž měl nejvíce sil olympijský vítěz z volné patnáctky Cologna. Čtyřiadvacetiletý Švýcar porazil během soupaž v dlouhé cílové rovince o půl sekundy Kanaďana Devona Kershowa, další tři desetiny zpět byl Rus Alexandr Legkov.

Bauer ztratil 13,2 sekundy a vzhledem k patnáctisekundové bonifikaci pro vítěze má před nedělním sprintem v Oberstdorfu odstup 28,2 sekundy. "Což je slušný, ale samozřejmě jsem potřeboval být v pěti vteřinách, protože teď se pojede sprint a musím počítat s dalším propadem. Pak skiatlon, ale uvidíme...," dodal Bauer.

Do bodované třicítky se vešel ještě 24. Martin Jakš. Martin Koukal doběhl na 35. místě, Dušan Kožíšek byl osmašedesátý. Zhruba v polovině závodu odstoupil kvůli nemoci vítěz premiérového ročníku Tour 2007 Tobias Angerer z Německa.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberhofu
Muži - 15 km klasicky: 1. Cologna (Švýc.) 47:48,1, 2. Kershaw (Kan.) -0,5, 3. Legkov -0,8, 4. Černousov (oba Rus.) -4,2, 5. Northug (Nor.) -5,4, 6. Jauhojärvi -5,5, 7. Heikkinen -7,4, 8. Nousiainen (všichni Fin.) -8,3, 9. Harvey (Kan.) -9,1, 10. Teichmann (Něm.) -10,1, ...13. Bauer -13,2, 24. Jakš -21,4, 35. Koukal -52,3, 68. Kožíšek (všichni ČR) -4:54,1.
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 2 z 8 závodů): 1. Cologna 47:33,1, 2. Kershaw -5,5, 3. Legkov -10,8, 4. Černousov -19,2, 5. Northug -20,4, 6. Jauhojärvi -20,5, ...13. Bauer -28,2, 24. Jakš -36,4, 35. Koukal -1:07,3, 68. Kožíšek (všichni ČR) -5:09,1.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 31 závodů): 1. Legkov 576, 2. Cologna 553, 3. Hellner (Švéd.) 363, 4. Bauer 331, 5. Vylegžanin (Rus.) 325, 6. Rickardsson (Švéd.) 302, ...32. Jakš 84, 68. Magál (ČR) 23, 75. Kožíšek 18, 79. Koukal 16.