Rubriky:

Lyže a snowboard

Běžec Razým druhou sezonu tápe a neví proč

15. ledna 2011 14:24 - LIBEREC

Talent běžce na lyžích Aleše Razýma je ve stadiu hibernace. Po šestém místě na předloňském mistrovství světa v Liberci se nemůže prosadit, vypadl i z reprezentačního A-týmu. Zlepšení neprokázal ani v sobotu na tratích ve Vesci, kde mohl zavzpomínat na úspěšné MS: nepostoupil z kvalifikace sprintu.

"V čem je problém? Kdybych to věděl, můžu s tím něco dělat," prohlásil Razým cestou do buněk po 50. místu v kvalifikaci, daleko za elitní třicítkou.

Před startem si Razým vzpomněl na dva roky starý úspěch, který na šampionátu prožil. "Jo, tak tenkrát se mi jelo líp. Teď jsem cítil, že to není ono. Jak nejsem úplně v pohodě, tak mě přejíždění z rozbředlého do umrzlého rozhazovaly," řekl.

Mistr světa ve sprintu do 23 let Razým se začal výsledkově propadat už v minulé olympijské sezoně a ve Vancouveru skončil v kvalifikaci sprintu až 44. Loni na jaře vyměnil lyže, aby měl lepší servis, ale i trenéra. Po čtyřech letech odešel od Václava Korunky, spojil se s Janem Baranykem a trénoval s Martinem Koukalem.

"Pro mě byla změna v tréninku taková, že jsem se po čtyřech letech vrátil k tomu, co jsem dělal dřív. Ale nedá se to srovnávat," řekl Razým. V létě se cítil dobře. "Na testech to bylo dobré i po dost extrémních dávkách. Vypadalo to, že jsem se z toho zvedl před zimou, ale pak jsem se zase zatavil. Ale nemůžu říct, že bych něco podcenil."

Možná má i zdravotní problém. Udělala se mu vyrážka, které se nemůže zbavit. "Tělo není stoprocentně v pohodě, výkonu to brání," řekl. Zkoušel zajít na alergologii, avšak zatím bez výsledku. "V době, kdy jsem měl začít být v pohodě, naopak se mi něco takového zase projevilo. Tělo je trochu zmatené, teď jde o to z čeho," řekl.

V Liberci se měl při sprintu ukázat, aby mohl dostat šanci bojovat o nominaci na mistrovství světa v Oslu koncem února. "Teď se to nepovedlo, tak nevím, jestli na mistrovství vůbec pojedu," řekl Razým. Zatím zůstává klidný. "Teď ale nevím, co bude následovat. Musíme si sednout a rozhodnout, co bude dál," dodal.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.