Skokan Koudelka skončil v Klingenthalu šestý, vyhrál Stoch

KLINGENTHAL

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil v německém Klingenthalu v závodě Světového poháru na 6. místě. Český reprezentant byl po prvním kole na druhé pozici. Zvítězil Polák Kamil Stoch. Z Čechů dále bodovali osmnáctý Jakub Janda a třicátý Ondřej Vaculík.

Skokan Roman Koudelka

"Šestý místo je krásný, takže velký nadšení," řekl ČTK Koudelka, pro kterého bylo dnešní umístění druhým nejlepším výsledkem sezony. "Zklamaný být nemůžu, i když bych si po prvním kole přál, aby to na bedně vydrželo, ale chybělo štěstíčko," doplnil. Slovo 'štěstíčko' vyřkl rovněž trenér David Jiroutek. "Umístění to je výborné pro Koudyho sebevědomí, předvedl dva výborné skoky," chválil kouč.

Koudelka doletěl v prvním kole na 137 metrů a byl druhý za domácím Michaelem Uhrmannem. "Trochu jsem se bál, jestli podmínky vydrží, ale byl to super skok, krásně uvolněný," podotkl Koudelka. Navázat na lednové třetí místo z harrachovských letů se mu ale nepodařilo. V druhém kole skočil 125,5 metru a v pořadí klesl.

"Druhý skok byl povedený skoro jako první," zhodnotil Koudelka svůj výkon. Neměl ale dobrý vítr jako při prvním pokusu, a proto skočil o 11,5 metru méně. "Ale mohlo to být i horší, protože se otáčelo počasí," podotkl trenér Jiroutek.

Uhrmann ve druhém kole skočil pouze 115 metrů

Jeho slova dokládal i výsledkový propad Uhrmanna. Němec po prvním kole suverénně vedl, když skokem dlouhým 146,5 metru vylepšil rekord můstku, který o den dříve vytvořil v kvalifikaci Švýcar Simon Ammann. V druhém kole skákal poslední po Koudelkovi a diváci už očekávali, jak budou slavit jeho triumf, jenže domácí reprezentant po pokusu dlouhém jen 115 metrů skončil až třináctý.

Stoch vyhrál o šest desetin bodu před rakouským lídrem SP Thomasem Morgensternem, třetí byl Ammann. Třiadvacetiletý polský skokan vyhrál podruhé v kariéře, poprvé se mu to podařilo před deseti dny doma v Zakopaném.

Janda po prvním kole litoval zpožděného odrazu. "Prošlápl jsem to," řekl. "Mohl jsi mít o sedm metrů víc, kdybys to trefil," hlásil skokanovi do vysílačky trenér Jiroutek. V druhém kole skočil Janda o metr více a podruhé za sebou bodoval. "To je důležité, protože jsem se trochu trápil. Ve Willingenu jsem ze skoku na skok změnil nájezdové postavení a jsem rád, že to začal fungovat," řekl Janda.

Vaculík postoupil do druhého kola pošesté v kariéře a poprvé přesně po dvou letech. Naposledy bodoval předloni rovněž v Klingenthalu. "Tenhle můstek patří mezi oblíbenější, protože ho znám a víc si na něj věřím," řekl skokan. Po prvním skoku závod skončil pro Jana Maturu (34.), Borka Sedláka (47.) a Martina Cikla (49.).

Maturu srazil při jeho pokusu vítr zezadu ho na 121 metrů a mimo postupové pozice. "Od Japonska se mě drží smůla. Ten skok byl přitom povedený," řekl Matura, který od čtvrtého místa v Sapporu ani jednou nepostoupil do 2. kola.

Závod SP ve skocích na lyžích v Klingenthalu (Německo):
1. Stoch (Pol.) 264,6 b. (132+136,5 m), 2. Morgenstern (Rak.) 264,0 (134+134), 3. Ammann (Švýc.) 263,3 (130,5+138,5), 4. Kofler 249,4 (129+133,5), 5. Schlierenzauer (oba Rak.) 248,2 (122,5+140), 6. Koudelka (ČR) 247,8 (137+125,5), 7. Malysz (Pol.) 246,0 (130,5+130), 8. Hilde (Nor.) 243,7 (129+130,5), 9. Happonen (Fin.) 242,2 (130,5+131), 10. Freund (Něm.) 242,1 (127,5+131,5), ...18. Janda 227,6 (127,5+128,5), 30. Vaculík 180,7 (129+108), 34. Matura 103,2 (121), 47. Sedlák 83,0 (115,5), 49. Cikl (všichni ČR) 77,6 (111,5).
Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. Morgenstern 1514 b., 2. Ammann 1073, 3. Kofler 980, 4. Malysz 900, 5. Hilde 692, 6. Freund 605, ...15. Koudelka 313, 26. Matura 145, 36. Janda 82, 46. Sedlák 54, 52. Hlava (ČR) 31, 79. Vaculík 1.