Björgenová vyhrála suverénně klasickou desítku v Drammenu

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála suverénně závod Světového poháru na 10 km klasicky v Drammenu. Druhá skončila s odstupem 17,3 sekundy Polka Justyna Kowalczyková a přiblížila se obhajobě celkového vítězství v seriálu z předchozích dvou sezón.

Norská lyžařka Marit Björgenová.

Třicetiletá Björgenová v posledním distančním závodu před mistrovstvím světa v Oslu potvrdila v domácím prostředí svou suverenitu v ročníku. V sobotu vyhrála devátý z 12 závodů, do nichž nastoupila, a pouze proto, že kvůli přípravě na MS v Oslu vynechala Tour de Ski, na Kowalczykovou v SP výrazně ztrácí.

Polská vítězka Tour má sedm závodů před koncem seriálu náskok před norskou rivalkou 634 bodů. Křišťálový glóbus si může zajistit už v nedělním sprintu v Drammenu volnou technikou.

Třetí v sobotu skončila Finka Aino Kaisa Saarinenová, jež na Björgenovou ztratila 23,6 sekundy. Jediná Češka na startu Ivana Janečková obsadila 57. pozici s odstupem 3:47,6 minuty.

SP v běhu na lyžích v Drammenu (Norsko):
Ženy - 10 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 27:31,9, 2. Kowalczyková (Pol.) -17,3, 3. Saarinenová (Fin.) -23,6, 4. Johaugová (Nor.) -1:06,9, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -1:07,2, 6. Longaová (It.) -1:08,2, 7. Lähteenmäkiová (Fin.) -1:11,0, 8. Išidaová (Jap.) -1:15,7, 9. Kallaová (Švéd.) -1:20,5, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:23,3, ...57. Janečková (ČR) -3:47,6.
Průběžné pořadí SP (po 24 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1656, 2. Björgenová 1022, 3. Follisová (It.) 975, 4. Longaová 928, 5. Majdičová (Slovin.) 878, 6. Johaugová 862, ...34. Nývltová 155, 72. Janečková 30, 117. Grohová (všechny ČR) 2.
15:00 15 km klasicky muži.