Trejbal byl na závěr MS 16. ve slalomu, vyhrál Grange

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

Filip Trejbal obsadil na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu 16. místo ve slalomu. Ze zlata se radoval Francouz Jean-Baptiste Grange. Pro stříbro si v závěrečném závodu šampionátu dojel Švéd Jens Byggmark, bronz putuje zásluhou Manfreda Mölgga do Itálie.

Filip Trejbal

Cílem českého specialisty na nejtočivější disciplínu byla elitní patnáctka, k níž však měl po prvním kole daleko. Po 27. příčce ale v druhé jízdě využil nerozbité trati a šestým nejrychlejším časem si výrazně polepšil. Juniorský mistr světa Trejbal tak zopakoval své maximum z MS, kterého dosáhl před čtyřmi lety v Aare.

"Nechal jsem to v prvním kole, ani pořádně nevím proč. Dost mi vadí, že jsem nebyl do patnáctky, to mě bude hodně mrzet a štvát, i když je to lepší než vypadnout," upozornil Trejbal na to, že o jednu setinu přišel o body do pořadí, z nějž se tvoří slalomářské startovní listiny. "Nechytil jsem rytmus, nemohl jsem se do toho dostat, srovnat se v tom. Jako kdybych ráno vstal levou nohou," snažil se najít příčinu. Letos má smůlu, ve Světovém poháru třikrát nepostoupil do druhého kola z 31. místa vždy jen o pár setin.

V druhém kole ale využil nerozježděné trati a zlepšil si náladu. "Nějaké dvacáté místo mě ani nikoho absolutně nezajímá, takže jsem to jel na plné pecky s čistou hlavou a s tím, že buď vypadnu, nebo to zajedu dobře," uvedl. "Šestnácté místo není tak špatné, i když mám na víc. Ale to druhé kolo mě nakoplo, věřím, že mi to vyjde příště," dodal Trejbal.

Další český reprezentant Ondřej Bank po absolvování všech individuálních disciplín šampionátu upadl hned v úvodních brankách 1. kola, podobně dopadl i Martin Vráblík. Kryštofu Krýzlovi v první jízdě těsně unikla elitní třicítka, v druhém kole dojel po chybě s velkou ztrátou mezi posledními.

"To se ve slalomu stává. Lepší než jet na jistotu," řekl novinářům Bank. "Klasická chyba, vnitřní lyže. Moc jsem se naklonil a ujelo mi to. S tím se těžko něco dělá," doplnil pátý muž superkombinace.

Nový mistr světa Grange patří do nejužší slalomářské špičky již několik sezon. Největším úspěchem šestadvacetiletého Francouze na MS byl dosud bronz z Aare, přitom už má za sezonu 2008/09 malý globus ze Světového poháru.

V dnešním závodě byl nejrychlejší už po prvním kole a v součtu si udržel náskok 43 setin sekundy před Byggmarkem. V druhém kole mocně útočil dvojnásobný mistr světa Rakušan Mario Matt, absolutně nejrychlejší jízda mu však pomohla pouze k posunu z 15. na čtvrtou pozici.

"Vůbec jsem v druhém kole neměl dobrý pocit z jízdy," přiznal Grange. "Dal jsem do toho všechno, ale když jsem projel cílem, vůbec jsem si nebyl jistý, že to bude stačit," řekl Francouz, jehož kariéru lemuje řada zranění. "Cesta zpátky byla dlouhá, ale teď to je sladký pocit," prohlásil.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování:
Muži - slalom:
1. Grange (Fr.) 1:41,72 (51,30+50,42), 2. Byggmark (Švéd.) 1:42,15 (52,39+49,76), 3. Mölgg (It.) 1:42,33 (51,52+50,81), 4. Matt (Rak.) 1:42,54 (53,11+49,43), 5. Cousineau (Kan.) 1:42,59 (52,95+49,64), 6. Juasa (Jap.) 1:42,68 (52,60+50,08), 7. Deville (It.) 1:42,78 (53,11+49,67), 8. Kostelič (Chorv.) 1:42,88 (52,32+50,56), 9. Pranger (Rak.) 1:43,03 (52,41+50,62), 10. Myhrer (Švéd.) 1:43,22 (51,87+51,35), ...16. Trejbal 1:43,84 (54,04+49,80), 39. Krýzl 1:57,43 (54,36+1:03,07), Bank a Vráblík (všichni ČR) nedokončili 1. kolo.