Rubriky:

Lyže a snowboard

Sprint ovládli Hellner a Björgenová, Češi skončili ve čtvrtfinále

24. února 2011 17:16 - OSLO

Sprinty volnou technikou na úvod mistrovství světa v klasickém lyžování v Oslu vyhráli domácí favoritka Marit Björgenová a překvapivě Švéd Marcus Hellner. Čeští reprezentanti Dušan Kožíšek a Martin Koukal dnes vypadli před zaplněnými tribunami na Holmenkollenu ve čtvrtfinále, když ve svých jízdách skončili pátí.

 

Michael Dalder, Reuters

Hellner opanoval finále suverénně díky ostrému tempu před norskou hvězdou Petterem Northugem a svým krajanem Emilem Jönssonem. Před cílem si jasný vítěz dovolil i lehkou úklonu k divákům.

Northug, který je známý svým despektem k soupeřům, si po závodě neodpustil poznámku, že "prohrát se Švédy je vždycky smutné". Hellner však odmítl spekulovat, že by právě proto měl ze zlata větší radost. "Vůbec jsem nepřemýšlel o tom, kdo je za mnou," prohlásil.

Jönsson měl z bronzu velkou radost, v žertu si však rýpnul do Hellnera. "Před závodem jsme se dohodli, že pojedeme v klidu a závodit začneme až na posledních sto metrech. Marcus ale asi neposlouchal," řekl.

Nejlepší sprint sezóny, rozplývala se Björgenová

Za Björgenovou získala stříbro Italka Arianna Follisová, předloňská mistryně světa ve sprintu z Liberce. Třetí dojela Slovinka Petra Majdičová. "Nejlepší sprint sezony. Bylo to jako sen: Tolik lidí kolem trati... Prostě neuvěřitelné," rozplývala se Björgenová.

Follisová si stříbra vážila o to víc, protože do finále prošla navzdory pádu v kvalifikaci. "Myslela jsem, že je konec. Ale pomaličku jsem se zlepšovala a nakonec jsem měla štěstí, že jsem postoupila," prohlásila italská reprezentantka. Po pádu ve čtvrtfinále skončil závod pro favorizovanou Američanku Kikkan Randallovou, která vede hodnocení sprintu ve Světovém poháru.

Koukal a Kožíšek postoupili z kvalifikace v téměř desetistupňovém mrazu z dvacátého respektive pětadvacátého místa a ve čtvrtfinále měli těžké soupeře. Koukal nastoupil proti Northugovi a vítězi kvalifikace Švédu Modinovi, Kožíšek běžel s Hellnerem a Rusem Petuchovem. "Vyhráli jsme v loterii ta největší esa. Poprat se s nimi bylo dost těžký," řekl Kožíšek spolupracovníkovi ČTK.

První jel čtvrtfinále Koukal. Dlouho se držel takticky za Northugem a vyvážel se za ním dopředu. Chyba přišla v posledním stoupání před otočkou do cílové rovinky, v kterém český lyžař spadl a přišel o naději finišovat o první dvě postupová místa.

Docházely mi síly, přiznal Kožíšek

V třetí rozjížďce dlouho bojoval Kožíšek, ale ve finiši na soupeře nestačil a propadl se na nepostupové páté místo. "Myslím, že jsem předvedl solidní výkon. Celý závod se vyvíjel dobře, až na posledních tři sta metrech, kdy už mi trošku docházely síly, jsem ztratil pozici a už to nedalo na postup dál," konstatoval Kožíšek.

Po čtvrtfinále cestou do šatny silně kašlal. "Spálil si je (průdušky) už v kvaldě. Kašlu jako o závod, až mi je na zvracení. Ale snad to nebude vážný, tak to mívám," řekl běžec, kterému z hlediště fandil otec, který poprvé v životě přijel na Holmenkollen.

Dalším Kožíškovým závodem na MS by měl být sprint dvojic klasickou technikou. Otázkou je, s kým poběží. "Ještě nevím, jestli jsem se nominoval, jak to trenéři postaví. Pravděpodobně s Koukalem, ale ještě není jistý," řekl Kožíšek.

Už v kvalifikaci skončil při své premiéře na MS Petr Novák, pro kterého byl sprint jen tréninkem na distanční závody. Neuspěla ani Eva Nývltová, v kvalifikaci doběhla pětapadesátá. "Špatné, moc špatné. Vůbec to nešlo," řekla.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oslu - sprint volnou technikou:
Muži (1,5 km): 1. Hellner (Švéd.) 2:57,4, 2. Northug (Nor.) -0,6, 3. Jönsson (Švéd.) -1,1, 4. Hattestad (Nor.) -2,4, 5. Modin (Švéd.) -3,0, 6. Kummel (Est.) -4,0, ...23. Koukal, 24. Kožíšek - vypadli ve čtvrtfinále, 52. Novák (všichni ČR) - vypadl v kvalifikaci.
Ženy (1,3 km): 1. Björgenová (Nor.) 3:03,9, 2. Follisová (It.) -0,2, 3. Majdičová -0,5, 4. Fabjanová (obě Slovin.) -0,5, 5. Kowalczyková (Pol.) -1,8, 6. Procházková (SR) -11,5, ...55. Nývltová (ČR) - vypadla v kvalifikaci.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard