Sjezd SP v Aare vyhrála Američanka Vonnová

Sjezd Světového poháru ve švédském Aare vyhrála americká lyžařka Lindsey Vonnová a připsala si jubilejní čtyřicátý triumf v seriálu v kariéře. České reprezentantky nestartovaly. Druhé místo obsadila stejně jako o den dříve v superkombinaci. Slovinka Tina Mazeová, která za Vonnovou zaostala o 13 setin sekundy. Třetí příčku obsadila vítězka páteční superkombinace a vedoucí žena průběžného pořadí Maria Rieschová z Německa.

Americká lyžařka Lindsey Vonnová.

Vonnová si ve sjezdu spravila chuť po nevydařené superkombinaci, v níž skončila až šestá. Díky vítězství snížila náskok Rieschové v čele celkového pořadí SP na 176 bodů. V pořadí sjezdu vede americká reprezentantka dva závody před koncem o 103 bodů před svou německou rivalkou.

"Dneska jsme měly těžké podmínky. Nebylo skoro vidět, přitom jsme jely ve vysokých rychlostech," uvedla Vonnová. "Je těžké uvěřit, že mám 40 vítězství, nikdy jsem si nemyslela, že bych na takové číslo dosáhla. Jsem šťastná, že můžu každý den dělat to, co mám ráda," dodala šestadvacetiletá Američanka, jež může pátou desítku triumfů v SP načít v nedělním super-G.

Závod musel být na několik minut přerušen kvůli těžkému pádu Nadji Kamerové. Švýcarská lyžařka v jedné ze zatáček vletěla do ochranné sítě a ze sjezdovky byla odvezena na nosítkách.

Navzdory tomu, jak hrozivě pád vypadal, utrpěla Kamerová relativně lehká zranění. Podle lékaře na trati Alfa Lernera má pohmožděné levé zápěstí a palec na ruce a jako prevenci bude nosit dlahu. "Myslím, že trať nebyla v tomhle místě dobře postavená. Bylo to tam docela nebezpečné," uvedla Rieschová.

Světový pohár žen ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko) - sjezd:
1. Vonnová (USA) 1:40,93, 2. Mazeová (Slovin.) -0,13, 3. M. Rieschová (Něm.) -0,21, 4. Gisinová (Švýc.) -0,69, 5. Cooková (USA) -1,06, 6. Rebensburgová (Něm.) -1,18, 7. Rollandová (Fr.) -1,19, 8. Fischbacherová (Rak.) -1,37, 9. Gutová -1,42, 10. Abderhaldenová (obě Švýc.) -1,48.
Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 8 závodů): 1. Vonnová 520 b., 2. M. Rieschová 417, 3. Mancusová (USA) 241, 4. Fennigerová 219, 5. Görglová (obě Rak.) 213, 6. Merighettiová (It.) 179.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 38 závodů): 1. M. Rieschová 1416, 2. Vonnová 1240, 3. Görglová 738, 4. Poutiainenová (Fin.) 676, 5. Mazeová 675, 6. Mancusová 630, ...31. Záhrobská (ČR) 167.