Záhrobská ve Špindlerově Mlýně skončila dvacátá, vyhrála Schildová

ŠPINDLERŮV MLÝN

Šárka Záhrobská byla dvacátá v dnešním slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. Pozici slalomové královny zimy potvrdila mistryně světa Marlies Schildová z Rakouska, která vyhrála v seriálu již pošesté v sezoně a zajistila si malý křišťálový globus za hodnocení disciplíny.

Šárka Záhrobská na trati slalomu SP ve Špindlerově Mlýně.

Druhá dnes skončila Schildové krajanka Kathrin Zettelová s téměř sekundovým odstupem, na třetí místo se probojovala Slovinka Tina Mazeová.

Záhrobská nabrala ztrátu již v prvním kole, které sjela v sedmnáctém času. "Chtěla jsem zajet lépe, aby ztráta byla menší," řekla po své jízdě. Ve druhém kole před zraky prezidenta republiky Václava Klause zrychlit nedokázala. Propadla se na 20. místo, což je nejhorší výsledek ve slalomu v sezoně, pokud jej dojela.

V cíli se Záhrobská na diváky usmála, ale spokojená s výkonem nebyla. "Ne, určitě ne. Bojuji s pocitem a i s únavou. Je krásné uspět doma, mně se to nepodařilo, i když jsem dělala maximum. Tato sezona byla obětována tomu, co, doufám, přijde," řekla.

Záhrobská nebere nevydařený rok jako tragédii. "Kdyby tohle bylo to nejhorší, co se mi v životě stane, tak by to bylo docela dobrý," usmála se bez známky zklamání. "Je to teď nahoru dolu, jednou jedu perfektně, pak zase nic moc, nedaří se mi, jak bych chtěla. Prostě tuhle sezonu jsou holky lepší a já trénuju, abych v další sezoně byla zase mezi nejlepšími," prohlásila.

Schildová získala v Krkonoších nedostižný náskok 111 bodů před Finkou Tanjou Poutiainenovou, která ve Špindlerově Mlýně byla až devátá. Devětadvacetiletá Rakušanka vyhrála hodnocení slalomu SP potřetí v kariéře.

"Mám velmi dobrou sezonu a jsem sebevědomá, skvělý pocit," řekla vítězka, která v této sezoně buď vyhrála, nebo nedokončila. "Každý čeká, že pojedu na vítězství, musím riskovat. Letos se mi ale dařilo, mám skvělého trenéra i fyzioterapeuta, všechno v týmu funguje," dodala.

Slalom započítávaný do elitního seriálu se jel ve Špindlerově Mlýně potřetí v historii a Schildová vyhrála dvakrát. Uspěla i v roce 2008, o tři roky dříve dojela třetí. "Mám to tady ráda. Vždy se mi tu dařilo, moc ráda sem jezdím. Škoda, že to tady není častěji," uvedla Rakušanka.

O vítězství ve SP budou bojovat Vonnová a Rieschová

Napínavý je boj o celkové vítězství ve Světovém poháru. Němka Maria Rieschová ve druhém kole slalomu spadla a v čele se její náskok před finále SP v Lenzerheide snížil na 23 bodů před Američankou Lindsey Vonnovou, která byla šestnáctá.

"Měla jsem tu hodně špatný víkend, nebylo to pro mě dobré místo," hlesla v cíli zklamaná Rieschová, jež v pátečním obřím slalomu po chybě skončila 29. V dobré pozici je nyní Vonnová, lepší sjezdařka. "V technických disciplínách se (Vonnová) vrátila do špičky, ale můžu ji porazit, vím to a pokusím se. Porážela jsme ji ve sjezdu i v super-G v této sezoně, není to nemožné," věřila Rieschová.

Američanka si pochvalovala vydařený boj o celkové vítězství v SP. "Dařilo se mi v tuhle kritickou dobu, to je perfektní načasování," radovala se Vonnová. S druhým kolem slalomu přitom nebyla příliš spokojená. "Ale zlepšuji si. Musím zajet obě kola do konce, to se mi nepovedlo," řekla. Před finále v Lenzerheide ale má dobrou pozici. "A větší sebevědomí," prohlásila.

Záhrobská byla jedinou z českých reprezentantek, která ve slalomu na domácím svahu bodovala. Eva Kurfürstová skončila v prvním kole 40., Michaela Smutná 44. a trio Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská a Andrea Zemanová první jízdu nedokončilo.

SP ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově Mlýně - slalom žen:
1. M. Schildová 1:43,85 (50,02+53,83), 2. Zettelová (obě Rak.) 1:44,78 (50,20+54,58), 3. Mazeová (Slovin.) 1:45,01 (50,74+54,27), 4. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:45,41 (50,68+54,73), 5. Zuzulová (SR) 1:45,42 (50,96+54,46), 6. Mölggová 1:45,60 (50,92+54,68), 7. Curtoniová (obě It.) 1:46,31 (51,75+54,56), 8. S. Rieschová (Něm.) 1:46,43 (51,17+55,26), 9. Poutiainenová (Fin.) 1:46,45 (51,19+55,26), 10. Kirchgasserová (Rak.) 1:46,50 (51,84+54,66), ...20. Záhrobská 1:47,09 (52,00+55,09), v 1. kole 40. Kurfürstová 53,75, 44. Smutná 54,97, Zemanová, Dubovská, Pauláthová (všechny ČR) všechny nedokončily 1. kolo.
Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 9 závodů): 1. M. Schildová 600 b., 2. Poutiainenová 489, 3. M. Rieschová (Něm.) 420, 4. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 337, 5. Zuzulová 302, 6. Zettelová 287, ...10. Záhrobská 178.
Průběžné pořadí SP (po 31 z 35 závodů): 1. M. Rieschová 1678, 2. Vonnová (USA) 1655, 3. Mazeová 1003, 4. Görglová (Rak.) 932, 5. Mancusová (USA) 876, 6. Poutiainenová 729, ...35. Záhrobská 178, 116.