Jönsson a Majdičová vyhráli sprinty SP ve Stockholmu

STOCKHOLM

Švéd Emil Jönsson a Slovinka Petra Majdičová vyhráli dnešní sprint klasickou technikou Světového poháru běžců na lyžích ve Stockholmu. Čeští reprezentanti Martin Jakš, Lukáš Bauer a Eva Nývltová skončili v kvalifikaci.

Emil Jönsson ovládl sprint ve Stockholmu.

Majdičová porazila v závěrečném sprintu sezony norskou dvojici Marit Björgenová, Maiken Caspersen Fallaová. Díky triumfu dvaatřicetiletá Slovinka potřetí v kariéře ovládla konečné pořadí disciplíny a navázala na triumfy z let 2008 a 2009.

Také již jistý vítěz sprinterského SP Jönsson zdolal ve finále norské duo. Po vítězství nad Petterem Northugem a Olou Vigenem Hattestadem si domácí favorit připsal desáté vítězství v kariéře.

Nejlepším z Čechů byl Jakš na 36. místě, Bauer obsadil 41. pozici a mezi ženami Nývltová skončila na 46. příčce. "Nejelo se mi špatně, ale v tréninku jezdím rychlé úseky líp. Tady se to snažím upospíchat, nemůžu se správně srovnat a mlátím se s technikou," hodnotil Bauer své vystoupení u královského paláce.

Rickardsson Bauerovi odskočil jen o pět bodů

Bauer sice ve sprintu nebodoval, ale v boji o třetí místo ve Světovém poháru mu Švéd Daniel Rickardsson odskočil i kvůli pádu ve čtvrtfinále jen o pět bodů. Celkem má před českým běžcem náskok 45 bodů a pět sekund bonifikace do dalšího průběhu finále. "Může mi to pomoct, ale to neřeším. Nikomu nepřeju, aby se mu něco špatného přihodilo," řekl Bauer, který se výsledek sprintu dozvěděl už na cestě do Falunu.

Právě ve Falunu sezona SP běžců po dni volna vyvrcholí. V pátek je na pořadu prolog na 3,3 km klasicky s výstupem ke skokanskému můstku, v sobotu skiatlon (10+10 km) a v neděli závod s handicapovým startem na 15 km volně. "Pojede se do poslední chvíle až do neděle, tam jde o nejvíc bodů," řekl Bauer.

Finále SP v běhu na lyžích ve Stockholmu:
Muži - sprint klasicky na 1 km:
1. Jönsson (Švéd.) 2:11,2, 2. Northug -0,7, 3. Hattestad (oba Nor.) -1,5, 4. Modin (Švéd.) -1,8, 5. Newell (USA) -3,9, 6. Scola (It.) -5,3, ...36. Jakš, 41. Bauer (oba ČR) oba nepostoupili z kvalifikace.
Konečné pořadí sprintu SP (po 11 závodech): 1. Jönsson 580 b., 2. Hattestad 407, 3. Modin 300, ...26. Kožíšek 91, 55. Jakš 35, 66. Koukal 26 (všichni ČR).
Průběžné pořadí finále (po 1 ze 4 závodů): 1. Jönsson 1:12,4, 2. Northug -3,1, 3. Hattestad -3,3, ...35. Jakš -1:07,5, 40. Bauer -1:10,6.
Ženy - sprint klasicky na 1 km:
1. Majdičová (Slovin.) 2:28,4, 2. Björgenová -2,9, 3. Fallaová (obě Nor.) -4,0, 4. Ingemarsdotterová (Švéd.) -4,6, 5. Procházková (SR) -5,1, 6. Višnarová (Slovin.) -14,7, ...46. Nývltová (ČR) nepostoupila z kvalifikace.
Konečné pořadí sprintu (po 11 závodech): 1. Majdičová 480, 2. Follisová (It.) 434, 3. Randallová (USA) 427, ...37. Nývltová 54, 85. Grohová (ČR) 2.
Průběžné pořadí finále (po 1 ze 4 závodů): 1. Majdičová 1:29,3, 2. Björgenová -5,4, 3. Fallaová -14,6, ...46. Nývltová -1:12,3.