Rieschová vede před posledním závodem SP lyžařek nad Vonnovou o tři body

LENZERHEIDE

Němka Maria Rieschová se po pátečním slalomu vrátila do čela Světového poháru lyžařek a k velkému křišťálovému globu má nyní o pouhé tři body blíže než její americká rivalka Lindsey Vonnová. Rieschová skončila ve finále seriálu v Lenzerheide ve slalomu čtvrtá, zatímco Vonnová byla třináctá.

Maria Rieschová.

Napínavá bitva o královnu sezóny by měla vyvrcholit v sobotním obřím slalomu. Šárka Záhrobská uzavřela sezónu 17. místem a udržela celkovou desátou příčku mezi slalomářkami.

Do programu finálového podniku v Lenzerhiede výrazně promlouvá počasí a zrušeny už byly tři závody včetně pátečního obřího slalomu mužů. Slalomářky měly start odložený o více než dvě hodiny a bojovaly nejen o body, ale i s měkkou tratí a špatnou viditelností. Nejlépe se s těžkými podmínkami vypořádala Slovinka Tina Mazeová, jež vyhrála a získala cenný skalp mistryně světa i už jisté majitelky malého globu Rakušanky Marlies Schildové. Ta skončila druhá o pět setin sekundy.

Lindsey Vonnová má ještě šanci.foto: ČTK/AP/Giovanni Auletta

Nejsledovanější však byl duel Rieschové s Vonnovou. Německá lyžařka výborně zvládla první kolo a byla druhá, zatímco Vonnová čtrnáctá. Ve druhém kole Rieschová jízdou na jistotu sice vypadla z medailových pozic, nicméně celková vítězka SP z předchozích tří let Vonnová se posunula jen o jednu příčku na třinácté místo.

"Závod zrušili moc brzo"

"Doufám, že se zítra pojede. Byla bych hrozně naštvaná, kdybych Světový pohár prohrála o tři body," řekla Vonnová. Už po zrušení čtvrtečního super-G, v němž je lepší než Rieschová, cítila velké zklamání. "Podle mě ten závod zrušili moc brzo. V něm jsem měla největší naději," dodala.

Rieschová by také byla radši, aby se závodilo. "Rozhodně by se mělo rozhodnout na trati. Případné zrušení by vrhalo na celé konečné pořadí stín. Je ale neuvěřitelné, jak je to těsné," uvedla.

Záhrobská si výrazně nepolepšila

Záhrobská si také výrazně nepolepšila a 17. místo je pro ni třetím nejhorším výsledkem sezóny, v níž po změně techniky jízdy vypadla z nejužší slalomářské špičky. Nejlépe byla pátá na začátku února v německém Zwieselu. Na stupně vítězů v pátek s Mazeovou a Schildovou vystoupila Slovenka Veronika Zuzulová.

V sobotu by v Lenzerheide mělo panovat příznivější počasí, nicméně pokud by byl obří slalom zrušen, Rieschová by bez boje získala poprvé v kariéře velký křišťálový globus. V předchozích dvou letech skončila vždy druhá za Vonnovou.

Finále Světového poháru ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide (Švýcarsko):
Ženy - slalom:
1. Mazeová (Slovin.) 1:29,33 (44,08+45,25), 2. M. Schildová (Rak.) 1:29,38 (43,38+46,00), 3. Zuzulová (SR) 1:29,97 (44,92+45,05), 4. M. Rieschová (Něm.) 1:29,99 (43,87+46,12), 5. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:30,00 (44,29+45,71), 6. Zettelová (Rak.) 1:30,07 (44,40+45,67), 7. Geigerová (Něm.) 1:30,09 (44,44+45,65), 8. Kirchgasserová (Rak.) 1:30,30 (45,19+45,11), 9. Noensová (Fr.) 1:30,40 (44,76+45,64), 10. S. Rieschová (Něm.) 1:30,64 (44,59+46,05), ...17. Záhrobská (ČR) 1:31,27 (45,29+45,98).
Konečné pořadí slalomu SP (po 9 závodech): 1. M. Schildová 680 b., 2. Poutiainenová (Fin.) 511, 3. M. Rieschová 470, 4. Pietiläová-Holmnerová 382, 5. Zuzulová 362, 6. Zettelová 327, ...10. Záhrobská 178.
Průběžné pořadí SP (po 34 z 35 závodů): 1. M. Rieschová 1728, 2. Vonnová 1725, 3. Mazeová 1139, 4. Görglová (Rak.) 992, 5. Mancusová (USA) 976, 6. M. Schildová 756, ...35. Záhrobská 178, 116. Pauláthová (ČR) 3.