Rubriky:

Lyže a snowboard

Bauer bude opět trénovat s Němci, přípravu reprezentace nevynechá

14. května 2011 12:00 - PRAHA

Běžec na lyžích Lukáš Bauer se bude letos v létě na další sezónu opět připravovat s týmem německých závodníků v Oberwiesenthalu nedaleko svého domova na Božím Daru. Opakuje se tak situace z doby před pěti lety, kdy po stříbru na olympiádě v Turíně rovněž trénoval se svými soupeři. Končí jeho spolupráce s osobním trenérem Miroslavem Petráskem, Bauer však bude na rozdíl od roku 2006 jezdit na česká reprezentační soustředění.

 

Tomáš Nohejl

Bauer prožil sezónu, která nebyla špatná, ale chyběla jí třešnička na dortu v podobě medaile z mistrovství světa. Známý perfekcionista tak hledal cestu, jak to v dalších letech napravit. A ke změně zčásti přispělo i to, že jeho vztahy s koučem Petráskem byly po 19 letech letos nezvykle často napjaté.

"Míru (Petráska) stále považuju za nejlepšího českého trenéra, takže nebylo snadné od něj odejít jako od osobního trenéra. Ale budu s ním spolupracovat i nadále na úrovni reprezentace," řekl Bauer.

S trenérem Petráskem celou situaci rozebírali tři hodiny. "Ale nehádali jsme se, i když bylo hodně věcí, co mi vadily," ujistil s úsměvem. Velkou roli při jeho rozhodování sehrála rodina. "Mohl jsem se domluvit na spolupráci s někým jiným ze světové špičky, ale takhle budu doma," řekl.

Změna prospěje jemu i kouči Petráskovi

Cítil, že změnu potřebuje. "Myslím, že to prospěje nám oběma," tvrdil Bauer. "Nevylučuju, že budeme spolupracovat v budoucnu znovu," pravil. Uvažoval dokonce i o tom, že by se trénoval sám. "Ale to jsem brzo zavrhl, na to je třeba zkušenost a mě vždy někdo vedl," řekl.

Němci prý jeho nápad přijali s nadšením. Ve skupině trenéra Janka Neubera sice není René Sommerfeldt, který už ukončil kariéru, ale z týmové spolupráce by mohli vedle Bauera těžit také Tom Reichelt nebo mladý Valentin Mättig.

"Už mě pořádně prohnali při běhání," uznal s úsměvem Bauer. "Já jsem zatím spokojený, až nadšený," uvedl český závodník. Pokud bude chtít, má k dispozici všechny vymoženosti německé reprezentace včetně testování. "A navíc mě to nestojí ani euro, když jsem doma," zdůraznil.

Přípravu znepříjemnila bolest paty

Před pěti lety s Němci trénoval celé léto, nyní svůj individuální plán přizpůsobí českým reprezentačním soustředěním. "Protože tam budou jezdit všichni, tak se přidám. Nechci s nimi ztratit přes léto kontakt," vysvětloval.

Zůstává i členem Dukly Liberec. "To Německo je pro můj trénink nadstavba, abych makal ve skupině, když budu doma," uvedl. "Moje laťka je nastavena hodně vysoko a snadno se z ní spadne," upozornil.

Konec sezóny a začátek nové přípravy Bauerovi znepříjemnila bolest paty, na níž má kostní výrůstek. I proto na doporučení lékařů ve svém volnu po sezoně běhal, aby zjistil, jak ho bude noha trápit.

Operaci zatím zavrhl

"Byl jsem jako blázen, když jsem sundal po sezóně lyže a začal hned běhat," usmíval se. "Uklidnilo se to, ale uvidíme, co to bude dělat v běžkařské botě," řekl Bauer. Patu v lyžařském obutí bude mít speciálně upravenou. "Takže operaci jsme zatím zavrhli," podotkl.

Přípravu na novou sezónu si zpestřil účastí na pátečním vyhlášení ankety Král bílé stopy, v níž obsadil druhé místo o pouhý bod za sjezdařem Ondřejem Bankem. Zatímco loni svou porážku po dvou bronzech z OH ve Vancouveru nesl těžce, tentokrát svého přemožitele ocenil. "Tipoval jsem Ondru, já jsem si to přišel hlavně užít," poznamenal.

Navíc ho potěšil kompliment od Banka z pódia. "Takže já bych si to nezasloužil, já bych asi tak hezky nemluvil. Já bych řekl, že jsem fakt dobrý a že jsem si to zasloužil," dodal žertem.

V příští sezóně bez globálního vrcholu se chce soustředit hlavně na Tour de Ski. Ta by mu mohla pomoci k celkovému vítězství ve Světovém poháru, který vyhrál už v sezoně 2007/08.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard