Obří slalom lyžařů v Söldenu vyhrál specialista Ligety

SÖLDEN

Úvodní závod sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování vyhrál největší favorit Ted Ligety z USA. Mistr světa v obřím slalomu ve své parádní disciplíně nakročil za ziskem třetího malého glóbu za sebou a čtvrtého celkově. Čeští lyžaři na body nedosáhli.

Sedmadvacetiletý Ligety vedl už po prvním kole a pro své deváté vítězství v SP v kariéře si dojel s náskokem 29 setin sekundy před Francouzem Alexisem Pinturaultem. Třetí s odstupem 51 setin skončil na rakouském ledovci domácí Philipp Schörghoffer.

"Vyhrát v Söldenu byl můj cíl, poté co jsem tu už byl několikrát na stupních vítězů. Navíc tady často trénujeme, je to taková moje základna, což je samozřejmě výhoda," uvedl Ligety, jenž napodobil sobotní vítězství krajanky Lindsey Vonnové. "Lindsey byla včera skvělá. Jsem rád, že jsem i já naplnil očekávání," dodal rodák ze Salt Lake City.

Z druhého místa na čtvrté klesl v druhém kole Švýcar Carlo Janka, pátý skončil celkový vítěz Světového poháru z minulé sezony Ivica Kostelič. Chorvatský univerzál zajel nejrychlejší druhé kolo, ale v součtu ztratil už více než sekundu.

Po vydařeném úvodu si Ligety věří na to, že Kosteliče z trůnu sesadí. "Velký křišťálový glóbus hodně chci. Když budu jezdit slalom tak dobře jako v roce 2006 a trochu se zlepším v super-G, tak mám šanci," uvedl olympijský vítěz z Turína v kombinaci.

Čeští reprezentanti se do druhého kola pro třicet nejrychlejších neprobojovali. Kryštof Krýzl, jenž si po vydařené letní přípravě věřil na body, obsadil se ztrátou 3,70 sekundy na Ligetyho v první jízdě 47. místo. "Necítil jsem dobře lyže, nebylo to ono," uvedl zklamaně Krýzl v tiskové zprávě. Adam Zika v horním úseku upadl a s odstupem pěti sekund obsadil 60. pozici. "Je to špatné, neměl jsem rychlost a nejel jsem tak, jak jsem chtěl a potřeboval," řekl.

Světový pohár pokračuje za tři týdny slalomem mužů a žen ve finském Levi.

SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):
Muži - obří slalom:
1. Ligety (USA) 2:22,00 (1:08,45+1:13,55), 2. Pinturault (Fr.) -0,29 (1:08,76+1:13,53), 3. Schörghofer (Rak.) -0,51 (1:08,66+1:13,85), 4. Janka (Švýc.) -0,58 (1:08,63+1:13,95), 5. Kostelič (Chorv.) -1,16 (1:10,15+1:13,01), 6. Fanara (Fr.) -1,23 (1:09,52+1:13,71) a Hirscher (Rak.) -1,23 (1:09,83+1:13,40), 8. Missillier (Fr.) -1,26 (1:10,02+1:13,24), 9. Miller (USA) -1,32 (1:10,02+1:13,30), 10. Jansrud (Nor.) -1,37 (1:09,19+1:14,18), ...v 1. kole 47. Krýzl -3,70, 60. Zika (oba ČR) -5,01.