Rubriky:

Lyže a snowboard

VIDEO: Se saxofonem jako na prkně. Ale na Lisu Simpsonovou nemám, směje se Samková

27. října 2011 11:29 - PRAHA

Tóny písně Summertime ze svého saxofonu vydávala se stejnou suverenitou jako v zimě drtí soupeřky na snowboardkrosové trati. Jen helmu vyměnila za večerní šaty a místo tradičního namalovaného knírku ji zdobilo jen líčení. Eva Samková při vyhlášení nejlepších armádních sportovců ČR předvedla, že by se neztratila ani v hudební branži.

 

Petr Horník, Právo

Dvojnásobná juniorská mistryně světa je dívkou mnoha zájmů. A hudba je spolu s jízdou na koni jedním z těch jejímu srdci nejbližších. „Od malička jsem chtěla hrát na saxofon nebo na bicí. A ten saxofon je přece jen skladnější,“ vypráví s úsměvem.

Noty z internetu

Proto ji organizátoři vyhlášení oslovili s nápadem, že by mohla svým hudebním vystoupením okořenit program. „Nejdřív jsem nechtěla, pak jsem se nechala ukecat,“ přiznává. Teď už jen vybrat ten správný hudební kousek… „Radila jsem se s tátou. Na internetu moc nejsou noty, tak jsme to museli různě postahovat,“ přiznává osmnáctiletá snowboardistka.

Přehnanou trémou před zaplněným sálem Domu armády netrpěla, vystoupení před lidmi už si vyzkoušela z dob své „aktivní“ hudební kariéry. „To bylo asi od dvanácti do šestnácti na různých školních akcích. Teď už na to není čas, hraju jen příležitostně,“ říká.

Eva Samková se saxofonem.Eva Samková se saxofonem.foto: Právo/Petr Horník

Cvičila i na horách 

Nyní však udělala výjimku, a saxofon si vzala i na soustředění. „Potřebovala jsem trochu pocvičit, hrála jsem i o den dříve na tiskovce Svazu lyžařů, ale jinak si ho neberu. Je zbytečně velký, už tak tahám těch věcí dost,“ říká rodačka z Vrchlabí.

Ve středu tak zaznamenala hudební comeback na pódiu. „Trochu jsem trému měla, až na konci jsem si všimla, že hraju trochu rychleji než by se mělo,“ přiznávala. „Ale věděla jsem, že i kdybych to zblbla, vymluvím se, že jsem nemocná,“ vtipkovala snowboardistka, která nastydla při soustředění na ledovci.

„Trochu jsem se bála, že vůbec nebudu moct hrát, ale pak tu rýmu ode mě chytil trenér a už je mi líp,“ usmívala se pátá nejlepší z letošního mistrovství světa ve španělské La Molině.

Eva Samková při vyhlášení armádního sportovce roku.Eva Samková při vyhlášení armádního sportovce roku.foto: Právo/Petr Horník

Nástroj za tři stovky

Trenér Jakub Flejšar se také před včerejším vyhlášením proměnil v nosiče nástroje, na který už Samková hraje dlouhé roky. „Známí ho sehnali někde v bazaru za tři stovky, já si koupila jen hubičku. Ale chci si už koupit nový, jen se k tomu pořád nemůžu dokopat,“ říká.

S novým nástrojem už pak může zářit podobně jako Lisa Simpsonová, jíž označuje za svůj idol. „Hraje skvěle, na druhou stranu ona je kreslená postavička, tak to má snazší,“ směje se Samková. „Ale improvizovat jako ona bych taky jednou chtěla umět, i když je to strašně těžké. Každopádně lidi, co to umějí, si moc ráda poslechnu,“ dodává.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard