Bauer obsadil v třídílném turné SP v Kuusamu deváté místo

KUUSAMO

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil deváté místo v celkovém hodnocení třídílného turné Světového poháru ve finském Kuusamu. Vyhráli Nor Petter Northug a mezi ženami jeho krajanka Marit Björgenová.

Lyžař Lukáš Bauer

Vítěz SP z roku 2008 Bauer se do elitní desítky posunul v nedělní klasické patnáctce, do níž běžci startovali s odstupy na základě výsledků předchozích dvou závodů. Trojnásobný olympijský medailista, který vynechal úvod SP v Sjusjönu, byl po sobotě jedenáctý.

Čtyřiatřicetiletý Bauer zaznamenal zároveň devátý nejlepší čas dne a do cíle dorazil 43,3 sekundy po Northugovi, na nějž v neděli najel zhruba čtvrt minuty. Pohoršil si Martin Jakš, který klesl z patnácté pozice na čtyřiadvacátou. Jiří Magál (37.) a Ondřej Horyna (91.) na body za hodnocení miniturné nedosáhli.

Northug absolvoval většinu nedělního závodu v silné dvojici se Švýcarem Dariem Colognou. O svém vítězství nemusel ani rozhodovat ve spurtu, neboť úřadujícího vítěze SP setřásl v závěrečném stoupání na stadion.

Třetí skončil s odstupem dvaceti sekund další Nor Eldar Rönning těsně před Kazachem Alexejem Poltoraninem, jenž s číslem 25 zajel v klasické patnáctce nejlepší čas.

Mezi ženami kralovala Björgenová

Björgenová potvrdila obhajobou loňského vítězství v třídílném turné svůj suverénní vstup do Světového poháru a vyhrála čtvrtý závod v sezóně. Olympijská vítězka a mistryně světa dojela první do cíle v klasické desítce a na stupně vítězů ji doprovodily její krajanky.

Druhá skončila s odstupem 33 sekund Therese Johaugová, jež zajela nejrychlejší čas dne a třetí etapu tak vyhrála. O sedm desetin zpět byla třetí Vibeke Skofterudová.

České běžkyně ve Finsku nezávodily.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):
Muži:
Konečné pořadí miniturné: 1. Northug (Nor.) 38:41,5, 2. Cologna (Švýc.) -1,8, 3. Roenning (Nor.) -20,6, 4. Poltoranin (Kaz.) -22,2, 5. Olsson -24,0, 6. Hellner (oba Švéd.) -26,1, 7. Legkov (Rus.) -35,5, 8. Manificat (Fr.) -40,1, 9. Bauer (ČR) -43,3, 10. Sedov (Rus.) -47,6, ...24. Jakš -1:26,5, 37. Magál -2:11,8, 91. Horyna (všichni ČR) -4:56,5.
Ženy:
10 km klasicky: 1. Johaugová 27:51,4, 2. Björgenová -8,7, 3. Skofterudová -25,0, 4. Saarinenová -51,6, 5. Haagová -59,2, 6. Steiraová -1:00,6.
Konečné pořadí miniturné: 1. Björgenová 28:00,1, 2. Johaugová -33,0, 3. Skofterudová (všechny Nor.) -33,7, 4. Kallaová (Švéd.) -1:15,7, 5. Kowalczyková (Pol.) -2:03,5, 6. Randallová (USA) -2:18,3, 7. Saarinenová (Fin.) -2:23,8, 8. Haagová (Švéd.) -2:30,1, 9. Kristoffersenová -2:32,7, 10. Steiraová (obě Nor.) -2:36,9.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 38 závodů): 1. Björgenová 446, 2. Johaugová 316, 3. Skofterudová 309, 4. Kallaová 302, 5. Kowalczyková 201, 6. Randallová 189.