Domračevová vyhrála úvodní závod biatlonistek, Češky nebodovaly

ÖSTERSUND

Běloruská biatlonistka Darja Domračevová vyhrála úvodní závod Světového poháru na 15 kilometrů ve švédském Östersundu. Za šestou ženou minulého ročníku seriálu a vicemistryní světa v závodu s hromadným startem skončila druhá překvapivě domácí Anna Maria Nilssonová před německou favoritkou Magdalenou Neunerovou. České závodnice při neúčasti nemocné jedničky Veroniky Vítkové, která po střevních viróze odjela dnes ze Švédska domů, na body nedosáhly.

Běloruská biatlonistka Darya Domračevová

Po středečním druhém místě Michala Šlesingra a dobrých výkonech dalších českých biatlonistů chtěla na své kolegy navázat zejména Vítková, jenže zdraví bylo proti. "Po osmé večer se mi udělalo špatně, pak jsem poprvé zvracela. Následoval střídavě průjem a zvracení," popsala pro web biatlon.cz zdravotní problémy. Pro další pokračování v Hochfilzenu by už Vítková měla být fit.

Závodnímu poli dlouho kralovala podle očekávání Neunerová, jenže o jubilejní 25. vítězství přišla na poslední střelbě. Majitelka rekordních deseti zlatých medailí z mistrovství světa a dvojnásobná olympijská vítězka v těžkých podmínkách dvakrát mířila vedle a celkem se třemi trestnými minutami ztratila na Domračevovou 1:41 minuty. Nilssonová potěšila domácí fanoušky druhou příčkou, za vítězkou zaostala o více než minutu.

Těsně pod stupni vítězů skončila obhájkyně celkového prvenství v SP Finka Kaisa Mäkäräinenová. Nejlepší ze tří Češek byla na 59. místě Barbora Tomešová, která solidně běžela, ale nasbírala sedm trestných minut.

Závod SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):
Ženy - 15 km: 1. Domračevová (Běl.) 47:15,6 (2 trestné minuty), 2. Nilssonová (Švéd.) -1:08,5 (1), 3. Neunerová (Něm.) -1:41,7 (3), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -1:57,0 (4), 5. Pidhrušná (Ukr.) -2:05,4 (1), 6. Hildebrandová (Něm.) -2:19,3 (1), 7. Ekholmová (Švéd.) -2:27,5 (3), 8. Kuzminová (SR) -2:42,1 (4), 9. Valj Semerenková (Ukr.) -2:51,6 (3), 10. Jurlovová (Rus.) -2:53,3 (3), ...59. Tomešová -8:24,8 (7), 75. Johanidesová -11:04,4 (6), 76. Zvařičová (všechny ČR) -11:08,2 (7).