Švýcar Villeta zaskočil favority a vyhrál super-G, Vonnová kraluje sjezdařkám

Překvapivým vítězem superobřího slalomu Světového poháru v Beaver Creeku se stal švýcarský lyžař Sandro Viletta. Šestadvacetiletý sjezdař získal vůbec první medaili v SP v kariéře.

Lindsey Vonnová se raduje v cíli

K životnímu triumfu si dojel se startovním číslem 30, když už byli v cíli americké sjezdovky Birds of Prey všichni favorité. Díky skvělé jízdě především v horní části trati sesadil Villeta do té doby dlouho vedoucího Aksela Lunda Svindala z Norska o dvě desetiny sekundy, třetí skončil další Švýcar Beat Feuz s odstupem 26 setin.

"Člověk o takových věcech sní prakticky pořád, ale že to takhle dobře dopadne, to bych nevěřil," radoval se pětadvacetiletý Viletta, který měl dosud na kontě za čtyři roky působení v SP jen šest umístění v Top Ten. Jeho maximem bylo čtvrté místo v obřím slalomu z ledna 2009.

Do čela pořadí SP se posunul Svindal, který až do Villetovy jízdy mohl doufat ve druhé vítězství v druhém super-G v sezóně.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku  (USA):
Muži - super-G:
1. Viletta (Švýc.) 1:18,71, 2. Svindal (Nor.) -0,20, 3. Feuz (Švýc.) -0,26, 4. Dixon (Kan.) -0,31, 5. Reichelt (Rak.) -0,56, 6. Jansrud (Nor.) -0,80, 7. Guay (Kan.) -0,81, 8. Raich (Rak.) -0,85, 9. Cuche (Švýc.) -0,88, 10. Weibrecht (USA) -1,06.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 44 závodů): 1. Svindal 265 b., Cuche 238, 3. Feuz 231, 4. Miller (USA) 197, 5. Reichelt 166, 6. Kröll (Rak.) 157.
Průběžné pořadí super-G (po 2 z 8 závodů): 1. Svindal 180, 2. Cuche 109, 3. Viletta 108, 4. Guay 76, 5. Théaux (Fr.) 73, 6. Feuz 71.

Vonnová suverénně vyhrála i druhý sjezd v Lake Louise

Americká lyžařka Lindsey Vonnová suverénně vyhrála v kanadském Lake Louise i druhý sjezd Světového poháru během dvou dnů. Zatímco v pátek deklasovala své konkurentky o 1,95 sekundy, dnes sedmadvacetiletá hvězda vyhrála o 1,68 před Francouzkou Marií Marchandovou-Arvierovou. Třetí dojela Rakušanka Elisabeth Görglová.

Vonnová, která si v osobním životě prochází rozvodem, si připsala už 44. triumf kariéry a třetí vítězství z pěti závodů v sezoně. Zároveň se dostala do čela průběžného pořadí SP před Němku Viktorii Rebensburgovou, která skončila stejně jako v pátek čtvrtá.

Obhájkyně celkového prvenství ve Světovém poháru Němka Maria Höflová-Rieschová dojela na šestém místě, za Vonnovou zaostala o 2,08 sekundy.

Závod skončil ošklivým pádem pro Američanku Laurenne Rossovou, která musela být ošetřena přímo na sjezdovce a následně převezena do nemocnice. Její nehoda si vyžádala zhruba půlhodinové přerušení závodu.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):
Ženy - sjezd:
1. Vonnová (USA) 1:51,35, 2. Marchandová-Arvierová (Fr.) -1,68, 3. Görglová (Rak.) -1,91, 4. Rebensburgová (Něm.) -1,92, 5. Gisinová (Švýc.) -1,96, 6. Höflová-Rieschová (Něm.) -2,08, 7. E. Fanchiniová (It.) -2,10, 8. Gutová (Švýc.) -2,14, 9. Cooková (USA) -2,18, 10. Weiratherová (Licht.) -2,24, ...47. Křížová (ČR) -5,72.
Pořadí SP (po 5 ze 40 závodů): 1. Vonnová 322, 2. Rebensburgová 280, 3. Görglová 211, 4. Gisinová 147, 5. Höflová-Rieschová 136, 6. Weiratherová 128, ...44. Záhrobská (ČR) 20.