Obří slalom v Beaver Creeku vyhrál Ligety, Češi opět nebodovali

BEAVER CREEK

Druhý obří slalom Světového poháru v americkém Beaver Creeku vyhrál domácí mistr světa Ted Ligety a připsal si jubilejní desátý triumf v kariéře. Čeští lyžaři Ondřej Bank a Kryštof Krýzl v závodě, který byl náhradou za zrušený díl SP ve Val d'Isére, nedokončili první kolo.

Nejlepší český sjezdař Bank tak nebodoval ani v druhém závodu v ročníku. V nedělním obřím slalomu obsadil 46. pozici a spolu s trenérem a bratrem Tomášem zvažovali, zda bude v sezoně pokračovat. Bank totiž do seriálu naskočil se zpožděním způsobeném neznámým virem až nyní a ještě zdaleka nemá natrénováno tolik, kolik by potřeboval. Navíc mu kvůli pravidlům federace FIS hrozí, že přijde o body důležité pro výhodnou startovní pozici.

"Nevíme, co se stalo, musíme to vyhodnotit. Ale je to i dobrá zpráva, protože Ondra nejspíš zase nějaké to kilo přibral a co stačilo minule, teď už zřejmě nestačí," uvedl napůl v žertu Tomáš Bank a upozornil tak na lyžařovy zdravotní potíže, kvůli kterým zhubl patnáct kilo a zatím nabral zpět dvě třetiny.

Přesto to oběma bylo líto. "Je to velká škoda, protože nejel vůbec špatně, bylo to o hodně lepší než v prvním obřáku," řekl ČTK kouč. "Na mezičasech neztrácel moc, pár desetin," litoval trenér. Na prvním měřeném času byl Bank osmadvacátý, v druhé části trati zajel čtrnáctý čas a posunul se na 18. místo na druhém mezičasu. "Bylo vidět, že mu to jede, postupně zrychloval," komentoval to Tomáš Bank.

Pozici nejlepšího světového specialisty na obří slalom potvrdil držitel malých glóbů z uplynulých dvou sezon Ligety, který vyhrál už úvodní závod v Söldenu a v neděli byl druhý. Po úvodním kole mu dnes sice patřilo až čtvrté místo, nejlepším časem v druhé jízdě se však vyšvihl do čela a završil první desítku svých triumfů v SP. Všechny nasbíral ve své parádní disciplíně.

Na druhém místě s odstupem 69 setin sekundy skončil nedělní vítěz Marcel Hirscher z Rakouska, třetí byl o dalších devět setin zpět Nor Kjetil Jansrud. Vedení po prvním kole neudržel dvacetiletý Francouz Alexis Pinturault a klesl těsně pod stupně vítězů.

Ve středu se v Beaver Creeku jede superobří slalom žen a den nato zámořskou misi zakončí muži slalomem.

Muži - obří slalom:
1. Ligety (USA) 2:40,01 (1:20,42+1:19,59), 2. Hirscher (Rak.) -0,69 (1:20,39+1:20,31), 3. Jansrud (Nor.) -0,78 (1:20,78+1:20,01), 4. Pinturault (Fr.) -0,90 (1:20,28+1:20,63), 5. Reichelt (Rak.) -0,95 (1:20,80+1:20,16), 6. Svindal (Nor.) -1,18 (1:20,41+1:20,78), 7. Dopfer (Něm.) -1,57 (1:20,79+1:20,79), 8. Richard (Fr.) -1,61 (1:20,85+1:20,77), 9. Simoncelli (It.) -1,80 (1:21,80+1:20,61), 10. Schörghofer (Rak.) -1,95 (1:20,87+1:21,09) a Jitloff (USA) -1,95 (1:21,57+1:20,39), ...Bank a Krýzl (oba ČR) nedokončili 1. kolo.