Sjezd SP v Bad Kleinkirchheimu vyhrála Rakušanka Görglová

Sjezd žen Světového poháru v rakouském Bad Kleinkirchheimu vyhrála domácí Elisabeth Görglová a ukončila dvouleté čekání na vítězství. Úřadující mistryně světa porazila o 16 setin Američanku Julii Mancusovou, třetí Fabienna Suterová ze Švýcarska ztratila půl sekundy.

Rakouská lyžařku Elisabeth Görglová

"Těžko bych si mohla nechat zdát o větším úspěchu," citovala Görglovou agentura Reuters. "Podmínky na trati pro mě byly perfektní. Tyhle náročné sjezdovky, kde musíte bojovat od začátku až do konce, miluju," uvedla.

Američanka Lindsey Vonnová, která vyhrála všechny čtyři předchozí závody v rychlostních disciplínách v sezoně, krátce po startu málem upadla a musela spokojit se čtvrtým místem. Na Görglovou ztratila vedoucí žena průběžného pořadí Světového poháru 55 setin.

"Bojovala jsem, jak to šlo, ale neměla jsem dost sil a po startu jsem udělala obrovskou chybu a lehla si na záda," uvedla Vonnová. "Na další brance jsem měla štěstí a pak jsem do toho dala sice úplně všechno, ale pořád jsem dělala menší chyby, které mě stály čas. Když je člověk nemocný, tak závodit na takhle náročné sjezdovce není moc velká zábava," dodala.

Třicetiletá Görglová, která naposledy v SP vyhrála v prosinci 2009, také získala pro rakouské lyžařky první triumf ve sjezdu od února 2009, kdy Andrea Fischbacherová vyhrála závod v Bansku. Na domácí půdě slavily Rakušanky vítězství v královské disciplíně po dlouhých pěti letech.

Česká lyžařka Klára Křížová dojela do cíle se ztrátou téměř šest a půl sekundy a obsadila předposlední 42. místo. Pomalejší byla pouze Maďarka Edit Miklosová.

Na startu v Bad Kleinkirchheimu chyběla obhájkyně celkového prvenství v seriálu Maria Höflová-Rieschová. Německou lyžařku trápí chřipka a přijde také o nedělní super-G.

Závodu SP ve sjezdovém lyžování v Bad Kleinkirchheimu (Rakousko):
Ženy - sjezd:
1. Görglová (Rak.) 1:48,40, 2. Mancusová (USA) -0,16, 3. Suterová (Švýc.) -0,50, 4. Vonnová (USA) -0,55, 5. E. Fanchiniová (It.) -0,64, 6. Gisinová (Švýc.) -0,80, 7. Fischbacherová (Rak.) -0,84, 8. Cooková (USA) -0,91, 9. Weiratherová (Licht.) -1,18, 10. Ferková (Slovin.) a Fenningerová (Rak.) obě -1,28, ...42. Křížová (ČR) -6,23.
Průběžné pořadí SP (po 13 z 39 závodů): 1. Vonnová 691 b., 2. Schildová (Rak.) 540, 3. Görglová 405, 4. Mazeová (Slovin.) 403, 5. Fenningerová 394, 6. Rebensburgová (Něm.) 336, ...63. Záhrobská (ČR) 31.
Průběžné pořadí sjezdu (po 3 z 9 závodů): 1. Vonnová 250, 2. Görglová 171, 3. Gisinová 145, 4. Weiratherová 135, 5. Mancusová 103, 6. Rebensburgová 100.