Lyže a snowboard

Čechokanaďan Hudec vyhrál sjezd Světového poháru v Chamonix

4. února 2012 13:33 - CHAMONIX

Kanaďan s českými kořeny Jan Hudec vyhrál sobotní sjezd ve francouzském Chamonix a z vítězství ve Světovém poháru se radoval poprvé od roku 2007. Letošní lídr sjezdařského pořadí Švýcar Didier Cuche byl šestý.

Jonathan Hayward, ČTK/AP

Hudec v únoru 2007 překvapivě získal v Aare stříbro na mistrovství světa a v následující sezóně triumfoval ve sjezdu Světového poháru na domácí trati v Lake Louise. Pak se ale rodák ze Šumperka potýkal se zdravotními problémy a vypadl z elitní společnosti. V Chamonix na sebe už v pátek upozornil šestým místem, což byl jeho nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

V sobotu předvedl ještě lepší jízdu a druhého Rakušana Romeda Baumanna porazil o více než půl sekundy. Kanadský triumf doplnil třetím místem Erik Guay. Páteční vítěz Rakušan Klaus Kröll skončil pátý o tři setiny před Cuchem, který ve své poslední závodní sezoně vede pořadí sjezdařů právě před Kröllem.

Hudec si pochvaloval, že měl skvěle připravené lyže. "Už v pátek jsem tady byl hodně rychlý, ale v poslední zatáčce jsem měl problémy a při minimálních rozdílech z toho bylo až šesté místo. Dnes všechno vyšlo perfektně. Také jsem měl lepší číslo než v prvním závodě," řekl vítěz.

Trať nezvládl dvojnásobný olympijský šampion z Turína Benjamin Raich z Rakouska a po pádu byl převezen do nemocnice se zraněnou rukou. Jediný český zástupce Kryštof Krýzl obsadil 56. místo z 64 závodníků na startu.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Chamonix (Francie):
Muži - sjezd:
1. Hudec (Kan.) 2:03,25, 2. Baumann (Rak.) -0,53, 3. Guay (Kan.) -0,63, 4. Feuz (Švýc.) -0,75, 5. Thomsen (Kan.) -1,03, 6. Kröll (Rak.) -1,08, 7. Cuche (Švýc.) -1,11, 8. Miller (USA) -1,19, 9. Clarey (Fr.) -1,24, 10. Šporn (Slovin.) -1,28,...56. Krýzl (ČR) -6,19.
Průběžné pořadí sjezdu (po 8 z 11 závodů): 1. Cuche 473, 2. Kröll 437, 3. Feuz 368, 4. Miller 333, 5. Baumann 318, 6. Guay 310.
Průběžné pořadí SP (po 26 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 905, 2. Hirscher (Rak.) 825, 3. Feuz 733, 4. Cuche 639, 5. Svindal (Nor.) 581, 6. Ligety (USA) 578,...66. Krýzl 65, 110. Trejbal (ČR) 15.

Časová osa: Lyže a snowboard