Sjezd SP na olympijské trati v Soči vyhrál Švýcar Feuz

SOČI

Sjezd Světového poháru lyžařů na olympijské sjezdovce v Soči vyhrál Beat Feuz ze Švýcarska. Druhý překvapivě skončil Kanaďan Benjamin Thomsen, třetí místo obsadil Francouz Adrien Theaux.

Švýcarský lyžař Beat Feuz

Feuz si v dějišti olympijských her v roce 2014 dojel pro třetí triumf v sezoně. Švýcarský lyžař porazil druhého Thomsona o 27 setin vteřiny a celkově čtvrtým vítězstvím v závodě SP oslavil dnešní pětadvacáté narozeniny. Třetí Theaux dojel do cíle se ztrátou 59 setin na vítěze.

"Tohle si budu pamatovat celý život," řekl Feuz, který cenu za triumf převzal od ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. "Vyhrát přesně na narozeniny a navíc dostat trofej od Medveděva je prostě neuvěřitelné," podotkl. "Jen je škoda, že olympiáda není už příští rok. Takhle budu muset čekat dva roky, než se sem zase vrátím. Je to velmi dobrá sjezdovka, absolutní sjezd," dodal.

V průběžném pořadí SP se Feuz posunul na druhé místo 50 bodů za vedoucího Ivicu Kosteliče. V hodnocení disciplíny je dva sjezdy před koncem třetí se ztrátou 27 bodů na prvního krajana Didiera Cuche. "Znervóznil jsem hodně lidí, ale nijak to neprožívám. Nemám co ztratit," uvedl Feuz.

Pětadvacetiletý Thomsen vyrazil na trať až se startovním číslem 27, přesto zaznamenal nejlepší výsledek v životě. Dosavadním maximem kanadského reprezentanta bylo páté místo z nedávného sjezdu v Chamonix. "Nevím, kde se to ve mně bere. V posledních letech jsem poctivě trénoval, ale až teď jsem dokázal zajet dobře celou jízdu," řekl Thomsen.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Soči (Rusko):
1. Feuz (Švýc.) 2:14,10, 2. Thomsen (Kan.) -0,27, 3. Theaux (Fr.) -0,59, 4. Miller (USA) -0,61, 5. Janka (Švýc.) -0,65, 6. Puchner (Rak.) -0,74, 7. Jansrud (Nor.) -0,81, 8. Kröll -0,90, 9. Reichelt (oba Rak.) -1,11, 10. Défago (Švýc.) -1,14.
Průběžné pořadí sjezdu (po 9 z 11 závodů): 1. Cuche (Švýc.) 495 b., 2. Kröll 469, 3. Feuz 468, 4. Miller 383, 5. Baumann (Rak.) 336, 6. Reichelt 331.
Průběžné pořadí SP (po 28 ze 43 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 943, 2. Feuz 893, 3. Hirscher (Rak.) 825, 4. Cuche 661, 5. Svindal (Nor.) 651, 6. Miller 612, ...66. Krýzl 70, 110. Trejbal (oba ČR) 15.