Razýmová byla na desítce v Toblachu po pádu jedenáctá

Jedenácté místo obsadila lyžařka Kateřina Razýmová v běhu na 10 kilometrů volnou technikou v Toblachu a navzdory pádu zaznamenala dosud nejlepší výsledek v tomto ročníku Tour de Ski. Nikdo další z českých barev nebodoval, neuspěli ani muži na volné patnáctce. Zvítězili lídři letošní etapové série Američanka Jessie Digginsová a Rus Alexandr Bolšunov.

Kateřina Razýmová v akci.

Nejlepší česká běžkyně Razýmová těsně zaostala za svým sezonním maximem, kterým je desátá pozice z prosincové volné desítky na Světovém poháru v Davosu. Ve slunečném počasí v Toblachu jí unikla elitní desítka o 1,3 sekundy.

"Kvůli tomu pádu jsem po dnešním závodě spíš smutná. Snažila jsem se dotáhnout na skupinu holek přede mnou, abych se za nimi svezla, ale měla jsem vytuhlé nohy a spadla jsem ve sjezdu. Nechala jsem tam asi deset vteřin, což mě stálo určitě nejlepší desítku, možná osmičku. Snad se to zítra otočí a budu mít více štěstí," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu. Za Digginsovou zaostala o 58 sekund. Další české reprezentantky body do Světového poháru nezískaly.

Digginsová navázala na vítězství v nedělní stíhacím závodu ve Val Müstair. Pořadí Tour de Ski v polovině vede o 20 sekund před krajankou Rosie Brennanovou, která dojela druhá. Třetí Švédka Frida Karlssonová ztrácí už přes minutu. Razýmová si v průběžné klasifikaci polepšila o jednu příčku na 15. místo. Zaostává za vedoucí Američankou o tři minuty, ale od první desítky ji dělí jen 17 sekund.

Nejlepším z Čechů byl Michal Novák, který na 34. místě zaostal za bodovanou třicítkou o téměř dvacet vteřin. V celkovém pořadí je 29. Závod patřil Rusům: Bolšunov vyhrál o 8,3 vteřiny před Denisem Spicovem, který v závěru zrychloval. "Bylo to těžké, pozorně jsem poslouchal mezičasy a měl výborné lyže," řekl Bolšunov. Sedm Rusů se vešlo do první osmičky, mezi ně se na šesté místo vklínil jen Francouz Maurice Manificat.

Bolšunov vede Tour, v níž letos chybějí Norové, s náskokem minuty a čtvrt před krajanem Arťomem Malcevem, Spicov je třetí. Pokud Bolšunov udrží vedení až do výjezdu na Alpe Cermis, jako druhý muž obhájí titul v Tour. V předešlých čtrnácti ročnících to dokázal jen Švýcar Dario Cologna v letech 2011 a 2012.

Do konce Tour zbývají čtyři závody. Ve středu se v Toblachu jedou stíhačky žen na deset a mužů na patnáct kilometrů klasicky. Závěr bude tradičně ve Val di Fiemme.