Titul v letech získal Kranjec, Koudelka skončil jedenáctý

VIKERSUND

Mistrem světa v letech na lyžích se v norském Vikersundu stal Robert Kranjec jako první Slovinec v historii. Nejlepší z českých skokanů Roman Koudelka skončil ve zkráceném závodu jedenáctý. Za Kranjecem se umístili Nor Rune Velta a Rakušan Martin Koch, který ve druhém kole neustál pokus dlouhý 243 metrů a upadl.

Slovinec Robert Kranjec se raduje z triumfu na MS v letech na lyžích ve slovinském Vikersundu.

Podruhé v historii se rozhodovalo o medailích na šampionátu v letech jen ve dvou kolech místo obvyklých čtyř. Pořadatelé na dnešek naplánovali tři kola, ale kvůli větru nakonec museli program znovu pozměnit.

První kolo se podařilo odskákat až po mnoha přerušeních a odkladech. Nejdelší pokus dne v něm předvedl domácí Anders Fannemel, jenž výkonem 244,5 metru zaostal jen o dva metry za světovým rekordem krajana Johana Remena Evensena z loňského závodu Světového poháru ve Vikersundu.

Kvůli srážkám za vítr a délku nájezdu obsadil průběžné čtvrté místo s téměř osmibodovou ztrátou za vedoucím Veltou, který dolétl do vzdálenosti 217,5 m. Ve druhém kole se ale Fannemel propadl po výkonu 179,5 metru až za Koudelku.

Vítr si v prvním kole pohrál i s českými závodníky. Jakub Janda si vylepšil na největším můstku světa o devět metrů osobní rekord na 218 metrů, ale stačilo to na 22. místo. Nejlepší byl šestnáctý Lukáš Hlava (204 m), Koudelka figuroval výkonem 189,5 metru hned za ním.

Ve druhém kole se čeká jednička zlepšila o dvacet metrů a výkon 210 metrů Koudelku posunul těsně za elitní desítku, od Poláka Kamila Stocha ho však dělilo více než jedenáct bodů. Hlava skončil šestnáctý, Janda jednadvacátý a Jan Matura obsadil 28. místo.

Kranjec útočil ve druhém kole ze třetí pozice a osobní rekord 244 metrů ho katapultoval jasně do čela. Koch následně přistál ve vzdálenosti 243 metrů, ale upadl, takže se Slovincem nakonec prohrál o více než dvacet bodů.

"Věděl jsem, že Kranjec letěl daleko a že musím předvést taky dlouhý pokus. Na ten dopad jsem se soustředil, mrzí mě to, protože už dlouho jsem takhle daleko neletěl," uvedl Rakušan, který před týdnem vyhrál lety v Oberstdorfu. "Je to mrzuté, protože jsem na to měl a ukázal jsem to. Ale dokážu žít i bez zlata," řekl Koch, jenž má z letů stříbro z MS v roce 2008 a dva tituly ze závodů družstev.

Poslední slovo měl před 25 tisíci diváky Velta, ale 234,5 metru na sesazení Kranjece nestačilo. Norský skokan s ním prohrál o tři body.

"Doufám, že se neprobudím a nebude to všechno jenom sen," uvedl Kranjec, jenž po stříbru Primože Ulagy v roce 1998 a bronzu Urbana France (1996) dosáhl jako první Slovinec až na vrchol. "Samozřejmě jsem o tom snil, nebudu říkat, že ne. Věděl jsem, že mám formu, ale v našem sportu je potřeba i štěstí," prohlásil.

Třicetiletý Slovinec potvrdil roli jednoho z hlavních favoritů, v lednu vyhrál lety na Kulmu a v průběžném pořadí SP v letech je druhý za Daikim Item. Japonec byl ve Vikersundu pátý.

Obhájce titulu z předloňského šampionátu v Planici Švýcar Simon Amman skončil až čtrnáctý.