Youth Cup v Harrachově přinesl také vítězství mladých českých sdruženářů

Harrachov

Areál pod Čertovou horou v Harrachově hostil o víkendu mezinárodní závody v severské kombinaci - Youth Cup. Vrcholné mládežnické akce pro sdruženáře ve věku od třinácti do sedmnácti let se zde zúčastnilo šestačtyřicet reprezentantů ze sedmi zemí. Úspěchy v podobě vítězství či medailových umístění sklízeli také čeští reprezentanti. Na nejvyšší stupínky se prosadili junioři Jiří Konvalinka a Jan Šimek a v kategorii mladších chlapců Lukáš Doležal. V ryze domácí konkurenci vyhrála dvakrát mezi mladšími dívkami Daniela Peštová.

Sdruženář Jan Šimek na běžecké trati.

Počasí aktérům v obou dnech nastavilo velice příjemnou tvář. Vítr tentokrát nezlobil, a tak se závodilo za ideálního zimního počasí s mírným sněžením. V průběhu celé akce museli všichni účastníci i pořadatelé dodržovat přísná protiepidemická opatření.

„Jsem příjemně překvapený a spokojený, jak organizátoři soutěž zvládli. Průběh všech závodů byl plynulý a bezproblémový, navíc na můstku jsme nezaznamenali žádný pád. K vidění byly navíc velice kvalitní výkony a dramatické souboje. Ohlasy zahraničních výprav, které jsem zaznamenal, jsou hodně pozitivní," pochvaluje si v tiskové zprávě Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Spokojen musel být také s vystoupením mladých českých závodníků. Právě čeští junioři, svěřenci trenéra Martina Zemana, ovládli kategorii starších chlapců. V sobotu zvítězil Jiří Konvalinka, který na můstku HS73 výkonem 73 m všem soupeřům doslova ulétl a vytvořil si před druhým Slovincem Jakou Drinovcem (68 m) náskok 52 vteřin.

Lukáš Doležal (číslo 3) na trati.

„Moc mi pomohlo, že jsem si mohl na můstcích pod Čerťákem několikrát zatrénovat," svěřil se šestnáctiletý harrachovský rodák. Přestože v běžecké části loňský nejlepší český junior Jan Šimek, jemuž naopak skok nevyšel, zabral, Konvalinkův náskok byl dostatečný.

Šimek si však vše vynahradil v nedělním dějství. Konvalinka se sice opět ujal průběžného vedení po skoku, ale 66 metrů mu před Šimkem (64 m) vyneslo jen výhodu 28 vteřin. Tu na pětikilometrové trati jeho o rok starší soupeř zlikvidoval a zvítězil.

Prasklá přezka před startem

V kategorii starších dívek patřila Tereza Koldovská k aspirantkám na medailové pozice. V sobotním závodě se dělila po velice dobrém skoku 63 metrů o třetí místo se Slovinkou Špelou Mastnakovou - na vedoucí Italku Martinu Zanitzerovou ztrácely 43 s, ale na její krajanku Asii Mercatovou, která byla druhá, jen 9 s. V běhu však útoku české juniorky číslo 1 na stupně vítězů zabránila neuvěřitelná smůla.

Tereza Koldovská (vlevo) v souboji s Němkami.

Pár desítek vteřin před startem jí praskla přezka na botě, takže kompletní pětikilometrovou trasu absolvovala s jednou volnou botou a nečekanou psychickou zátěží. Navzdory handicapu se dlouho držela na druhé pozici, teprve v závěru ji předjely dvě Němky. V neděli už se Koldovské na můstku tak nedařilo a svou ztrátu ve stopě proti silným německým a italským sdruženářkám nedokázala smazat.

V neděli se z prvenství radoval také Lukáš Doležal. Základ k němu položil kvalitním skokem 67,5 m. Jeho největší soupeř - Ital Manuel Senoner - už naopak nezopakoval svůj sobotní pokus o délce 71,5, jenž mu zajistil první příčku, a se 64,5 m ztrácel před během 23 vteřin.

V mladších dívkách smazala dvakrát ve stopě velice rychle svou ztrátu z můstku Daniela Peštová a s přehledem v národní konkurenci zvítězila.