Úvod SP skokanů vyhrál Fin Hautamäki

Fin Matti Hautamäki se stal suverénním vítězem zahajovacího závodu Světového poháru skokanů na lyžích. V domácím prostředí na velkém můstku v Kuusamu předvedl světový rekordman v letech na lyžích skoky dlouhé 139 a 133,5 metru, za což získal 291,5 bodu. Druhý byl obhájce vítězství ve SP Adam Malysz, třetí skončil Fin Veli-Matti Lindström.

Body si na konto připsali dva čeští reprezentanti. Jakub Janda se do sezony odrazil devatenáctým místem a Jan Mazoch, vnuk českého Lyžaře století Jiřího Rašky, byl osmadvacátý. Třetí český skokan Jan Matura do závodu nepostoupil z kvalifikace.

České jedničce Jandovi se dařilo 'létat' v tréninku i v kvalifikaci, ale v soutěži nedokázal skoky za stodvacetimetrovou hranici zopakovat. "Trošku mu nešly nohy, ale podmínky jsou hodně těžké. Na desítku určitě má, chce to i štěstí," věřil český trenér Ján Tanczos .

Hautamäki získal rozhodující náskok v prvním kole, v kterém dopadl na 139 metrů, což byl nejdelší soutěžní skok. Ve druhém mu stačilo 133,5 k pojištění výhry. Po prvním kole patřila stříbrná příčka Finovi Janne Ahonenovi a Roaru Ljökelsöyovi z Norska, ale oba druhý skok nezvládli.

Druhý závod Světového pohár mají skokani v Kuusamu na pořadu v sobotu večer.