Nejrychlejší sprinterka Neumannová se neprobila do semifinále

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Skvělá kvalifikace, ovšem nevydařené čtvrtfinále. Takový byl nedělní sprinterský závod Kateřiny Neumannové v Novém Městě na Moravě. Česká běžkyně na lyžích byla v kvalifikaci suverénní, zajela nejrychlejší čas a ve vyřazovacích bojích si mohla vybírat pozici na startu. Jenže duel o postup Neumannové nevyšel a předčasně skončila.

Neumannová po ranním vítězství špatně odstartovala a obsadila na trati 1200 metrů volnou technikou ve své rozjížďce až třetí místo za Sarou Rennerovou z Kanady a Alenou Sidkovovou z Ruska.

V kvalifikaci sprintu si přitom počínala velmi dobře. Zajela nejrychlejší čas a postoupila do vyřazovacích jízd z prvního místa.

Neumannová vůbec poprvé po porodu skončila mimo stupně vítězů. První dva závody v Ramsau a Falunu vyhrála, v sobotu byla v Novém Městě na Moravě třetí.

Nakonec se ve sprintu Zlaté lyže radovala norská lyžařka Marit Björgenová vyhrála. Ve finále odsunula nejlepší sprinterka v seriálu Světového poháru na další místa finské závodnice Virpi Kuitunenovou a Pirjo Manninenovou.

V kvalifikaci byla druhá Němka Isabel Klausová a třetí finská sprinterka Kirsi Perälälová. Postup o jedno místo a čtyři setiny utekl vedoucí závodnici Světového poháru Kristině Šmigunové z Estonska.

Bauer se chtěl ukázat

Plány Lukáše Bauera na bodový zisk ve sprinterském závodě zkrachovaly v kvalifikaci. Šestadvacetiletý lyžař sprinty nemiluje, ale dnes při domácích závodech rád udělal výjimku - poprvé v letošní sezoně. Byl sice při neúčasti zraněného Martina Koukala nejlepší, ale skončil až osmačtyřicátý mimo bodované pozice.

Sprint skončil vítězstvím favorizovaného Švéda Thobiase Fredrikssona. Ten v dramatickém finále porazil o jedinou desetinu sekundy krajana Petera Larssona a Nora Haavarda Bjerkeliho.

Kvalifikaci sprintu ráno vyhrál překvapivě Polák Janusz Krezelok o půl vteřiny před Norem Jonem Kristianem Dahlem.

Nové Město na Moravě, sprint
Finále žen
1. Björgenová (Nor.)2:28,8
2. Kuitunenová-1,2
3. Manninenová (obě Fin.)-2,9
4. Follisová (It.)-4,2
Další pořadí: 5. Hietamäkiová (Fin.), 6. Klausová (Něm.), 7. Sidkovová (Rus.), 8. Rennerová (Kan.), 9. Neumannová (ČR), 10. Peräläová (Fin.), ...38. Rajdlová, 44. Balatková, 56. Hallová, 57. Skalníková, 58, Letenská, 59. Palánová (všechny ČR).
Finále mužů
1. T. Fredriksson2:11,8
2. Larsson (oba Švéd.)- 0,1
3. Bjerkeli-0,1
4. Hetland (oba Nor.)-0,7
Další pořadí: 5. Krezelok (Pol.), 6. Schwienbacher (It.), 7. Högberg (Švéd.), 8. Dahl (Nor.), 9. Zorzi (It.), 10. Lang (Něm.), ...48. Bauer, 52. Kožíšek, 58. Novotný, 59. Šlechta, 60. Šperl, 64. Brýdl, 65. Šretr, 68. Ročárek, 69. Schreiber (všichni ČR).