Lyže a snowboard

Skoky v Hakubě ovládli Seveřané, Matura nebodoval

23. ledna 2004 11:34 - HAKUBA (Japonsko)

Severští skokané ovládli závod Světového poháru v japonské Hakubě. Na můstku K-120, kde se v roce 1998 konal olympijský závod, zvítězil Fin Matti Hautamäki před krajanem Jannem Ahonenem a Norem Romörenem. Do první osmičky se přitom vešlo ještě dalších pět závodníků z těchto dvou zemí, jejich hegemonii dokázal narušit jen pátý Rakušan Thomas Morgenstern.

Hautamäki v obtížných podmínkách vyhrál první kolo a ve druhém dějství vedení udržel. Ahonen se pak zásluhou skoku dlouhého 132,5 metru, který byl nejlepším výkonem dne, dokázal posunout na druhou příčku a upevnil si průběžné vedení v seriálu Světového poháru. Jeho největší soupeř Sigurd Pettersen totiž dnes skončil až dvanáctý.

Z českých reprezentantů se na nájezdové věži objevil pouze Jan Matura, nejlepší český skokan Jakub Janda totiž dal přednost odpočinku. V prvním kole Matura předvedl skok dlouhý 91,5 metru a do finálové třicítky ze 33. místa nepostoupil.

Před branami druhého kola však zůstala i řada slavnějších jmen: dvaatřicátý skončil Polák Adam Malysz, sedmačtyřicáté místo obsadil třetí muž průběžného pořadí SP Martin Höllwarth a ještě o šest pozic hůře dopadl další Rakušan Andreas Goldberger.