Reischová šokovala ve sjezdu favoritky

Páteční sjezd v rakouském Hausu im Ennstal měl zcela nečekanou vítězku - poprvé ve SP totiž stanula na nejvyšším stupni teprve 19letá Němka Maria Rieschová. Až za ní skončila taková esa ženského lyžování, jako jsou Italka Isolde Kostnerová nebo Rakušanka Renate Götschlová, která si nicméně třetím místem upevnila vedení v královské disciplíně.

Zatímco německá výprava se radovala, Američany přepadl smutek, protože Kirsten Lee Clarková po prvním skoku ztratila rovnováhu, rozjely se jí nohy a vřítila se do ochranných sítí. Vrtulníkem byla převezena do nemocnice a závod byl na dvacet minut přerušen.

Sjezd ale nezvládlo více lyžařek. Mezi těmi, pro které skončil pádem, byla i Češka Gabriela Martinovová, startující jako poslední, padesátá.

Životní jízda

Rieschová se spustila ze startovní rampy s jednatřicítkou na hrudi a předvedla životní jízdu. Z průběžného vedení sesadila v té době vedoucí Kostnerovou, protože byla o 46 setin rychlejší. Už vítězstvím ve čtvrtečním tréninku však mladá Němka naznačila, že má formu a navíc jí trať v Hausu, s 3100 metry nejdelší v celém seriálu, opravdu sedí.

"Před závodem jsem si říkala, že musím jet stejně uvolněně jako v tréninku. Že se dostanu až na první místo, s tím jsem skutečně nepočítala," vykládala nadšeně Rieschová, která u Němců vzbuzuje naděje, že bude jednou stejně slavná jako v 90. letech Katja Seizingerová. Jako jedna z mála lyžařek je totiž schopna bodovat v kterékoli disciplíně.

Během letošní zimy dosáhla Rieschová nejrychlejšího času v tréninku již třikrát, v závodech to pak ale nedokázala prodat. V super-G nicméně v polovině ledna skončila druhá v Cortině a na stupních vítězů se objevila 181 cm vysoká lyžařka v této sezoně i po sjezdu ve Svatém Mořici, kde byla třetí.