Pärsonová si zajistila malý glóbus v obřím slalomu

ZWIESEL

Suverénní vládkyně technických disciplín ve sjezdovém lyžování Anja Pärsonová i v obřím slalomu SP v německém Zwieselu potvrdila, že letos nemá konkurenci. Švédka zajela v součtu obou kol o téměř dvě vteřiny rychlejší čas než nejlepší soupeřka a zajistila si tak dva závody před koncem sezóny malý křišťálový globus za vítězství v disciplíně.

Za Pärsonovou, která v této sezóně vedle tří obřích vyhrála i pět speciálních slalomů, dojela překvapivě Tina Mazeová. Slovinská závodnice v druhé jízdě šokovala skvělým výkonem a z 21. místa si v těžkých podmínkách polepšila až ke stříbru.

Pro Mazeovou znamená druhé místo nejlepší výsledek od října 2002, kdy vyhrála obří slalom v Söldenu. Na stupních vítězů stála dosud jen dvakrát. "Po prvním kole jsem neměla dobrý pocit. Druhá jízda mi sedla mnohem lépe," řekla Slovinka podle agentury Reuters.

Na bronzový stupínek klesla po prvním kole druhá Renate Götschlová. Rakouská specialistka na rychlostní disciplíny zároveň přišla o vedení v průběžném pořadí Světového poháru. Pärsonová před ní vede o 12 bodů.

Hospová mimo hru

V průběžném pořadí obřího slalomu má Švédka na svém kontě 430 bodů. Dohonit by ji mohla už jen Rakušanka Nicole Hospová, ta si ale před dvěma týdny zlomila při kondičním běhu kotník a ukončila sezónu.

"Nesoustředila jsem se na žádné průběžné pořadí. Zaměřuji se vždycky na konkrétní závod a zatím to vychází fantasticky," pochvalovala si Švédka letošní rok.

Dojezd dnešního závodu se ovšem neobešel bez komplikací, Pärsonová si ve třetí brance před cílem poranila prst a před vyhlášením výsledků ruku poctivě ledovala. V nedělním slalomu by jí ale zranění prý nemělo překážet.

Druhé kolo se ve Zwieselu uskutečnilo už bez české účasti. Šárka Záhrobská obsadila 35. místo, přičemž v první jízdě za postupovou třicátou příčkou zaostala o 51 setin sekundy. Eva Kurfürstová po chybě vypadla.

Pallander zvítězil v Adelbodenu

Obří slalom mužů ve švýcarském Adelbodenu vyhrál Kalle Palander. Fin slavil už deváté vítězství v sezóně, z toho druhé v obřím slalomu.

Na druhé místo se za deště prodral Ital Massimiliano Blardone, který na Palandera ztratil v součtu časů více než sedm desetin sekundy. O třetí příčku se podělili Rakušané Heinz Schilchegger s Christophem Gruberem.

Jejich krajan Hermann Maier dojel osmý a udržel se díky tomu v čele celkového pořadí SP. Jeho největší rivalové v boji o velký křišťálový globus totiž skončili hluboko v poli poražených.

Maierův krajan a obhájce celkového prvenství Stephan Eberharter obsadil 21. místo. Další Rakušan Benjamin Raich, který byl po prvním kole čtvrtý, v druhém chyboval a skončil až třicátý. Američan Bode Miller, jenž byl po prvním kole druhý, v druhém příliš riskoval a vypadl.