Ljökelsöy mistrem světa v letech na lyžích

PLANICA

Nor Roar Ljökelsöy získal ve slovinské Planici titul mistra světa v letech na lyžích. Ke zlatu se v sobotu posunul v posledním čtvrtém kole díky pokusu dlouhému 210,5 metru, po prvním dnu mu přitom patřilo až čtvrté místo. Ráno se v hustém sněžení letem do vzdálenosti 222 metrů vyšvihl na druhé místo a první medaili ze světového šampionátu si už nenechal vzít.

Na nového mistra světa v letech čekalo Norsko 16 let. Naposledy pro severskou lyžařskou velmoc získal titul v roce 1988 v Oberstdorfu Ole-Gunnar Fidjestöl. Ljökelsöyův triumf podtrhli pátým a šestým místem Tommy Ingebrigtsen a Björn Einar Romören. Do elitní desítky se vešel ještě devátý Sigurd Pettersen, který si před dvěma týdny zlomil při pádu v Oberstdorfu žebro.

Druhý skončil se ztrátou 18 bodů Janne Ahonen z Finska. Bronz patří jeho krajanovi Tamimu Kiuruovi, který po raním třetím kole vedl. Němec Georg Späth, jenž vedl v polovině závodu po pátečních dvou kolech, klesl nakonec na čtvrté místo a zůstal bez medaile.

Obhájce titulu Sven Hannawald, který triumfoval na předchozím šampionátu v roce 2002 v Harrachově i o dva roky dříve v norském Vikersundu, se nedokázal vymanit z útlumu, který ho v novém roce pronásleduje. V Planici obsadil 17. místo.

Pro české skokany soutěž skončila hned v pátečním prvním kole. Ani jeden reprezentant z kvarteta Jakub Janda, Jan Matura, Jan Mazoch a Lukáš Hlava nepřeskočil hranici 140 metrů a do třicítky postupujících se nevešel.