Neumannová Královnou bílé stopy

JILEMNICE/PRAHA

Oslnivé triumfy lyžující matky se promítly do tradiční ankety. Kateřinu Neumannovou postavili do role Královny bílé stopy za minulou sezóny odborníci i fanoušci, u nichž podle internetového hlasování na stránce lyžařského svazu měly ohlas i úspěchy nastupující sjezdařské hvězdy Šárky Záhrobské. Až za ní skončil běžec Lukáš Bauer.

Kateřina Neumannová počtvrté triumfovala v anketě o Krále bílé stopy.

Neumannová, čtyřnásobná olympijská medailistka, v uplynulé zimě proměnila z 11 účastí ve Světovém poháru 4 ve vítězství. Nikdy před tím v sezóně víckrát nezvítězila. Triumfovala už v prosinci v Ramsau při prvním startu po červencovém narození dcery Lucie. Celkově v seriálu skončila devátá.

"Před návratem jsem si nekladla žádné velké cíle, nečekala jsem, že budu hned vyhrávat, s Luckou jsem závodila v životní pohodě," hodnotí Neumannová. K návratu do stopy ji motivovaly hlavně vrcholy následujících dvou zim - mistrovství světa v Oberstdorfu a turínská olympiáda. Z té předešlé v Salt Lake City jí po dopingových kauzách soupeřek ještě v minulých měsících cenné kovy dodatečně příbývaly.

Královnou počtvrté

Ceny z ankety převzala na pátečním večerním vyhlášení v Jilemnici. Pořadatelé vyrobili putovní korunu s podstavcem se štítky jmen vítězů. Pro jednatřicetiletou běžkyni je to v anketě už čtvrtý triumf, předtím to bylo v letech 1992-93 a 2001. V počtu výher se písecká rodačka vyrovnala na prvním místě své běžecké předchůdkyni Květe Jeriové-Peckové (1980-82 a 84).

Třikrát v anketě, která se zrodila v třiasedmdesátém, vyhrál skokan Pavel Ploc (83, 85, 88). V devadesátých letech, kdy Neumannová zářila, však anketa nebyla několik let vůbec pořádána. Znovuobnovili ji až v roce 2000.

Bodovala i rodina Záhrobských

Záhrobská pokračovala během minulé zimy v senzačním vzestupu. Byla třetí při juniorském šampionátu ve slalomu a v kombinaci. A hlavně pětkrát dojela mezi desítkou nejlepších ve SP, nejvýše byla pátá v únoru na Javoru v Německu. Její otec a kouč Petr Záhrobský získal cenu Trenér roku.

Triumf v jednom ze závodů SP pomohl jen k triumfu v disciplíně akrobatickému skokanovi Aleši Valentovi. Po zpackané sezóně se mezi nejlepší nevmáčkl obhájce trofeje Martin Koukal, leč spravil si chuť horolezeckým triumfem na himálajské Čo-Oju.

Král bílé stopy 2004 podle odborné poroty (65 hlasujících)