Rubriky:

Lyže a snowboard

Valenta vyhrál, šest vrutů diváci neviděli

7. srpna 2004 18:10 - ŠTÍTY

Olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta vyhrál sobotní závod letní série Světového poháru ve Štítech na Šumpersku. Ve finále předvedl svůj slavný skok ze Salt Lake City, trojné salto s pěti vruty, i jeho modifikaci nazvanou Ledový dech. Avizované světové premiéry trojného salta se šesti vruty se však diváci nedočkali.

 

AlesValenta.cz

Druhé místo obsadil Francouz Nicolas Thepaut, třetí byl Ukrajinec Stanislav Kravčuk. Valentovi se na domácí půdě daří, letní klání ve Štítech vyhrál i loni.

Valenta před závodem prohlásil, že se pokusí o světovou premiéru trojného salta s šesti vruty, pokud ho k tomu soupeři vyhecují a donutí svými výkony. "Po prvním skoku mi rozhodčí nahlásili chybně méně bodů a v tu chvíli jsem si říkal, že půjdu do šesti vrutů. Pak se ale opravili a skok už nebyl potřeba," řekl Valenta.

Zatím sice neví, kdy se k novince odhodlá, tvrdí ale, že skok určitě jednou předvede. "Řeknu to tak: až to bude třeba, udělám to," prohlásil.

Ledový dech ochladil Štíty

Valenta dnes skočil v prvním finálovém kole "olympijskou" variantu trojného salta s pěti vruty. V druhém předvedl čtyři vruty a Ledový dech si nechal na závěr. První místo mu patřilo po všech třech sériích.

Závodu ve Štítech se nezúčastnila akrobatická esa ze zámoří ani avizovaní Bělorusové Dmitrij Daščinskij a Alexej Grišin. "Daščinskij a Grišin mi účast osobně slíbili. O to víc mě mrzí, že nepřijeli. U nich to ale není nic nového," řekl Valenta.

Soutěž ve Štítech sledovala asi tisícovka diváků včetně rodiny olympijského vítěze - manželky Elen, ročního syna Denise a dcery Amélie, která přišla na svět v polovině července. "Trénuji tady a rodina je tu se mnou. Se dvěmi dětmi je to určitě náročnější. Hlavně v noci, kdy se Amélie budí každé tři až čtyři hodiny," řekl Valenta.

Ve Štítech rodák z nedalekého Šumperku setrvá do úterý, kdy se vypraví na další závod letní série SP do Švýcarska. "Další týden mám volno a budu zase ve Štítech trénovat. Pak odlétáme do Austrálie na první sníh," prohlásil skokan.

V ženské části soutěže zvítězila Ukrajinka Naděžda Didenková. Další místa obsadily její krajanky Olga Poljuková a Olga Volkovová.

ČTK

Zrušit