Rubriky:

Lyže a snowboard

Handicapovaný lyžař Šperk slaví historické vítězství

29. února 2012 10:48 - Špindlerův Mlýn

Dva z nejlepších výsledků kariéry zajel český handicapovaný lyžař Miroslav Šperk na víkendovém Evropském poháru ve Špindlerově Mlýně. Nejprve si zapsal první evropský triumf, vyhrál superG. Pak ve slalomu skončil sice „až" šestý, ale díky nabité konkurenci si vyjel druhý nejvyšší počet FIS bodů vůbec.

 

Tomáš Lisý

„I za složitých podmínek se podařilo vytvořit bezpečnou trať na sjezdovce, kterou velice dobře znám. Jsem moc spokojený," říkal 28letý jezdec na monoski z týmu Sportability. Ćeská naděje na zimní paralympiádu v Soči 2014. Ale už také medailista z letní paralympiády v Aténách 2004 ve vrhu diskem.

Mlha a mrholení zkomplikovaly už první závodní den. Po superG se ve Skiareálu bohužel nemohla odjet superkombinace. O den později se díky nasazení pořadatelů podařilo na sousedním Stohu postavit trať slalomu. Jenže všichni Češi včetně paralympijské medailistky, zrakově postižené Anny Kulíškové, vypadli.

Zachránil je až opět Šperk, i když ani on se nevyhnul chybám. „Šesté místo odpovídá, protože se poslední dobou zaměřujeme hlavně na obřák, základ všech disciplín. Jenže ten se tady bohužel nejel," dodal. "Podařilo se mi v něm vyhrát zatím jen jedno kolo, celý závod ještě ne. A doma by to bylo parádní."

Dál už se opravdu nejezdilo. Přes noc pršelo a k ránu povrch sjezdovky ztvrdnul do ledového zrcadla. „Šlo by už o život," přiznal Šperk, který před pár týdny v Tignes ve Francii svištěl na svojí monoski rychlostí 110 km/h. „To byla mentální muka," usmívá se student univerzity v Hradci Králové.

„Naši pořadatelé odvedli obrovskou práci, i když se nakonec odjela jen půlka závodů. Ocenili nás Němci i Rakušané a věříme, že tady Evropský pohár zůstane i v dalších letech," řekl po úspěšné premiéře Tomáš Lisý, trenér a organizátor ze sdružení Sportability, které pořádalo Evropský pohár za podpory Skiareálu a Svazu lyžařů. Nepřízeň počasí ničí i program handicapovaných lyžařů, například v rakouském Abtenau nemohli odjet jediný závod. Elita se teď stěhuje za oceán do Ameriky.

Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard