Rubriky:

Lyže a snowboard

Řezáč vyrazil na Vasův běh. Za šťastnou třináctkou?

1. března 2012 14:42 - Sälen, Praha

Potřinácté se vydá na mystickou trať po stopách krále Vasy ze Sälenu do Mory. „Za stupně vítězů budu šťastný," říká s pokorou Stanislav Řezáč, lídr obou seriálů dálkových lyžařů, Ski Classic i FIS Marathon Cupu.

 

Břetislav Fiala, ČTK

„Uvidíme, jak to půjde. Loni jsem na tom byl líp, to poznám. Teď jsem hodně závodil a nestačil udělat poslední přípravu," vykládá 38letý lyžař Patria Direct teamu. Má za sebou náročnou sérii tří závodů v třech týdnech – König Ludwig Lauf, Tartu Maraton a Finlandii-Hiihto.

Většina ostatních favoritů v čele s bratry Auklandy nebo Ahrlinem vynechala poslední start a směřuje přípravu k 90 km na Vasově běhu. Chybět tu ale bude Petter Northug, jehož trápí žaludeční problémy. Stejně jako po celou sezonu také trojnásobného vítěze Oskara Svärda, ani on nejede.

Řezáč teď strávil pár dní v Ramsau, kde odpočíval, koncentroval se a ladil formu. „Jenže bylo špatné počasí a nedalo se najet, co bych potřeboval."

V den závodu má být podle předpovědi mínus sedm stupňů. „To by bylo dobré na mazání. Ale pořád nejsem rozhodnutý, jestli pojedu na hladkých nebo namazaných lyžích," uvažuje. Klasický styl se využije v úvodním stoupání do sjezdovky a pak převážně v první polovině trati. V závěru už bývá vosk na skluznicích stejně sjetý. A loňský a předloňský král Jörgen Brink měl namazáno a přesto jel rychleji z kopce...

Švéda považuje Řezáč za hlavního favorita. „Vydrží jet dlouho ve vysokém tempu a formu mu obvykle stoupá ke konci sezony. Poslední dva roky jsem na tom byl možná trošičku líp, ale jemu jely skvěle lyže a porazil mě," připomíná strhující loňský finiš.

Český laufař byl na Vasaloppetu už dvakrát třetí a naposledy loni druhý, kam dosáhne letos?

Petra Nováka, druhého elitního jezdce Patria Direct teamu, čeká premiéra. Ve Švédsku už se zajíždí celý týden. „Překvapilo mě, kolik tady všude potkávám ve stopě Čechů," říká. „Je to pro mě další důležitá etapa mojí kariéry. Těším se, ale zároveň mam před startem velký respekt."

Loni ochutnal mistrovství světa, které si musel tvrdě vybojovat, tady potřebuje možná ještě víc odvahy a odhodlání jako každý, kdo se postaví do stopy.  „Nevím, co můžu od závodu očekávat, ale bude to taková Tour de France na lyžích, kde se budou chtít všichni ukázat. Asi se bude závodit od prvních kilometrů a nebude čas se koukat kolem sebe..."

Na trati by se mělo letos objevit přes 16 000 běžců, v celém týdenním lyžařském festivalu jich závodilo 62 000...


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.