Sprint na MS v biatlonu vyhrál Martin Fourcade, Moravec osmnáctý

Rupholding

Mistrem světa v biatlonovém sprintu na 10 km se stal vedoucí muž Světového poháru Martin Fourcade z Francie. Ondřej Moravec obsadil v Ruhpoldingu jako nejlepší z Čechů 18. místo. Sprint žen vyhrála Němka Magdalena Neunerová a má 11. zlatou medaili z mistrovství světa. Nejlepší Češka Veronika Vítková skončila se třemi trestnými okruhy pětadvacátá.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade

Třiadvacetiletý Fourcade vyhrál na rozměklé trati za jarního počasí navzdory dvěma chybám na střelnici. Druhého Emila Hegleho Svendsena z Norska, který také musel na dvě trestná kola, porazil o 15,1 sekundy. Vylepšil tak svou stříbrnou medaili ze sprintu na loňském MS v Chanty Mansijsku a vytvořil si ideální pozici pro obhajobu zlata ve stíhačce.

Bronzovou medaili získal s odstupem 17,7 sekundy Švéd Carl Johan Bergman, jenž střílel bezchybně.

Moravec šel na dvě trestná kola po úvodní položce vleže, stojku už absolvoval bez chyby. Do nedělní stíhačky odstartuje 1:13,3 minuty po Fourcadovi. Po závodě měl radost z nejlepšího výsledku na MS v kariéře, protože dosud byl nejlépe čtyřiačtyřicátý, nicméně litoval dvou chyb na ležce.

"To je prostě moc. Přestože rány byly kalibry, jak mi potvrdil trenér, a k sestřelení terče mi tedy scházely desetiny milimetru. Kdybych trefil o jeden terč více, jsem v desítce, kdybych sestřelil všechny, bojuji o medaili. Ale to jsou kdyby, kdyby, kdyby a na ty se v biatlonu nehraje," uvedl v tiskové zprávě Moravec, jenž přiznal, že mu v závěru došly síly.

Dvě trestná kola si k desetikilometrové porci přidali i Michal Šlesingr (25.) a Jaroslav Soukup (43.). Oba poběží i v neděli, na rozdíl od Zdeňka Vítka, jenž se mezi nejlepších 60 nedostal.

"Máme tři borce na solidní úrovni. Věřil jsem, že jeden z nich se prosadí mezi absolutní elitu. Nepovedlo se to, protože ani jeden z kluků nezvládl střelbu," uvedl trenér Ondřej Rybář.

Mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):
Muži - sprint na 10 km: 1. M. Fourcade (Fr.) 24:18,6 (2 tr. okruhy), 2. Svendsen (Nor.) -15,1 (2), 3. Bergman (Švéd.) -17,7 (0), 4. Mesotitsch (Rak.) -27,1 (0), 5. S. Fourcade (Fr.) -35,4 (2), 6. Lindström -35,6 (1), 7. Ferry (oba Švéd.) -41,9 (0), 8. Windisch (It.) -45,9 (0), 9. Boeuf (Fr.) -58,6 (2), 10. Burke (USA) -58,8 (1), ...18. Moravec -1:13,3 (2), 25. Šlesingr -1:28,0 (2), 43. Soukup -1:57,1 (2), 64. Vítek (všichni ČR) -2:49,8 (3).
Průběžné pořadí SP (po 20 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 834 b., 2. Svendsen 807, 3. Birnbacher (Něm.) 632, 4. S. Fourcade 570, 5. Weger (Švýc.) 511, 6. Bergman 498, ...15. Šlesingr 429, 26. Soukup 270, 40. Moravec 156, 58. Holubec (ČR) 56, 66. Vítek 39.