Martin Fourcade a Bergerová mají třetí zlato z MS v biatlonu

Ruhpolding

Francouz Martin Fourcade a Norka Tora Bergerová získali v závodu s hromadným startem třetí zlatou medaili na mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu. Všichni čtyři čeští reprezentanti dnes skončili do 14. místa, tedy v horní polovině startovního pole. Nejlepší byl jedenáctý Jaroslav Soukup.

Francozský biatlonista Martin Fourcade

Všichni tři čeští muži doběhli těsně za sebou, za Soukupem byl Michal Šlesingr a třináctý Ondřej Moravec. Veronika Vítková ještě po třetí střelbě figurovala stejně jako Soukup ve hře o medaile, jenže při závěrečné stojce dvakrát minula terč a navíc už od čtvrtého kola se propadala i běžecky.

"Kluci zajeli velmi dobrý závod, byli vidět. Zvláště Jarda Soukup, v jehož případě medaile nebyla daleko. Tajně jsem věřil tomu, že jeden z této trojice doběhne do desítky, to jediné mě trochu mrzí. Kdyby každý trefili o jeden terč víc, tak jsou všichni do sedmého osmého místa," řekl spolupracovníkovi ČTK trenér Ondřej Rybář.

Bronzový medailista z vytrvalostního závodu Soukup dokončil s dvěma trestnými koly, stejně tak Šlesingr. Moravec si přidal ještě dalších 150 metrů navíc. Soukup přitom před poslední střelbou figuroval na bronzové pozici, jenže hned první ránou terč netrefil a ztratil šanci na druhý cenný kov v Ruhpoldingu.

"Ani nevím, kam ta rána šla. Snažil jsem se prostě soustředit na trefení terče. I potom jsem ale věřil, že doběhnu sedmý osmý. Jenže v průběhu závěrečného kola mně totálně došlo. Ztuhly mi ruce, nohy, krk, začala mě bolet záda. Je to škoda, ale nedalo se tomu ubránit. Tělo asi řeklo dost," prohlásil Soukup.

Poslední položka připravila o zlato i domácího Andrease Birnbachera, jenž si pokazil čisté konto a skončil čtvrtý. Naopak šampion ze sprintu a stíhacího závodu Martin Fourcade zamířil přesně a tím i za titulem. Se stříbrem ze štafety posbíral třiadvacetiletý Francouz na MS celkem čtyři kovy, jeho starší bratr Simon vybojoval včetně štafety dvě stříbra.

Martin Fourcade v posledním kilometru předstihl Björna Ferryho, jediného biatlonistu, jenž dnes střílel s nulou, nečekaný úspěch Švédů umocnil třetí Fredrik Lindström.

Bergerová o vítězství rozhodla v závěrečném stoupání

Bergerová vyhrála s jedním trestným kolem. V závěrečném stoupání setřásla Marii Lauru Brunetovou z Francie a jejímu tempu nestačila ani loňská vítězka SP Finka Kaisa Mäkäräinenová, která brala bronz. Po zlatu z vytrvalostního závodu a smíšené štafety oslavila Bergerová v Ruhpoldingu třetí titul.

Norsko bylo s medailovou bilancí 4-1-1 nejúspěšnější výpravou na šampionátu před Francií a domácím Německem, Češi nevyšli naprázdno díky Soukupově bronzu.

Biatlonová sezona skončí v příštím týdnu v Chanty Mansijsku na Sibiři. Ve žlutých trikotech lídrů Světového poháru pojedou Martin Fourcade a Němka Magdalena Neunerová, která pak ukončí kariéru s 12 tituly z MS.

Mistrovství světa v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):
Muži - závod s hromadným startem na 15 km:
1. M. Fourcade (Fr.) 38:25,4 (2 trestné okruhy), 2. Ferry -3,0 (0), 3. Lindström (oba Švéd.) -3,4 (2), 4. Birnbacher (Něm.) -4,6 (1), 5. S. Fourcade (Fr.) -9,8 (2), 6. Bergman (Švéd.) -13,6 (1), 7. Peiffer (Něm.) -20,3 (2), 8. Björndalen (Nor.) -24,0 (2), 9. Garaničev -26,8 (1), 10. Usťugov (oba Rus.) -34,4 (2), 11. Soukup -37,5 (2), 12. Šlesingr -42,9 (2), 13. Moravec (všichni ČR) -53,3 (3).
Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 970 b., 2. Svendsen (Nor.) 904, 3. Birnbacher 747, 4. S. Fourcade 702, 5. Bergman 590, 6. Peiffer 574, ...14. Šlesingr 508, 24. Soukup 368, 32. Moravec 239, 60. Holubec 64, 69. Vítek (oba ČR) 39.
Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:
1. Bergerová (Nor.) 35:41,6 (1), 2. Brunetová (Fr.) -8,1 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -12,7 (1), 4. Bachmannová (Něm.) -42,4 (2), 5. Domračevová (Běl.) -55,6 (5), 6. Dorinová-Habertová (Fr.) -58,9 (1), 7. Vita Semerenková (Ukr.) -1:00,0 (1), 8. Kuzminová (SR) -1:01,9 (3), 9. Novakowská-Ziemniaková (Pol.) -1:03,3 (2), 10. Neunerová (Něm.) -1:10,4 (6), ...14. Vítková (ČR) -1:21,2 (2).
Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Neunerová (Něm.) 1093, 2. Domračevová 1061, 3. Bergerová 953, 4. Mäkäräinenová 889, 5. Zajcevová 857, 6. Ekholmová (Švéd.) 823, ...24. Vítková 290, 89. Soukalová (ČR) 4.