Králem sjezdu Světového poháru je Rakušan Kröll

Schladming

Rakouský lyžař Klaus Kröll se stal vítězem hodnocení sjezdu Světového poháru, v dnešním finálovém závodu ve Schladmingu mu k tomu stačilo sedmé místo. V rakouském středisku vyhrál Nor Lund Aksel Svindal, jenž o 57 setin porazil vedoucího muže seriálu Beata Feuze ze Švýcarska. Třetí místo obsadil Rakušan Hannes Reichelt, který měl manko další desetinu.

Klaus Kröll po finálovém závodu ve Schladmingu.

Mezi Kröllem a Feuzem byl nakonec v klasifikaci sjezdu rozdíl jen sedm bodů. Třetí v celkovém pořadí disciplíny skončil Švýcar Didier Cuche, který byl ve středu po velké chybě na trati až sedmnáctý se ztrátou 2,55 sekundy na vítěze. Přišel tak o možnost vybojovat pátý malý křišťálový glóbus za sjezd a vyrovnat bilanci rakouské legendy Franze Klammera.

První glóbus v kariéře

Jednatřicetiletý Kröll získal první glóbus v kariéře. Na kontě má šest vítězství v jednotlivých závodech, z toho čtyři ve sjezdu a dva v superobřím slalomu. V této sezóně vyhrál sjezdy v Chamonix a Kvitfjellu, třikrát obsadil bronzovou příčku.

"Je jasné, že tohle je bez debat největší úspěch mé kariéry. Je to fantastické, navíc před domácím publikem," rozplýval se v cíli Kröll. O výkon Cuche se nestaral, měl prý co dělat sám se sebou, když se pral s měkkým sněhem. "Věděl jsem, že když Cuche zajede dobrý výsledek, tak nemám šanci. Takže jsem to neřešil," prohlásil.

Loni Cuche právě v posledním sjezdu převzal vedení v disciplíně od Rakušana Michaela Walchofera, letos se mu to nepodařilo i proto, že na trati udělal nezvykle mnoho chyb a málem vypadl. "To rozhodně nebyl závěr sezóny, jak jsem si představoval," řekl Švýcar, který v 37 letech končí kariéru.

Vedení v celkovém hodnocení Světového poháru si upevnil Feuz, který má na slalomáře Marcela Hirschera z Rakouska náskok 135 bodů. Na třetí místo se díky vítězství posunul Svindal. Tomu se dnešní závod povedl i přesto, že v úterý při tréninku upadl. "Dneska to bylo perfektní," uvedl s tím, že na celkového hodnocení SP se nedívá a body nepočítá.

Ve čtvrtek mají muži ve Schladmingu, dějišti mistrovství světa v příští sezoně, na programu superobří slalom. V něm bude Svindal favoritem.

SP v sjezdovém lyžování v Schladmingu (Rakousko) - sjezd:
Muži:
1. Svindal (Nor.) 1:46,81, 2. Feuz (Švýc.) -0,57, 3. Reichelt (Rak.) -0,67, 4. Defago (Švýc.) -0,84, 5. Raich (Rak.) -0,98, 6. Bertrand (Fr.) -1,03, 7. Kröll (Rak.) -1,04, 8. Hudec (Kan.) -1,24, 9. Theaux (Fr.) -1,34, 10. Thomsen (Kan.) -1,35.
Průběžné pořadí SP (po 41 z 44 závodů): 1. Feuz 1330 b., 2. Hirscher (Rak.) 1195, 3. Svindal 1131, 4. Kostelič (Chorv.) 1064, 5. Cuche (Švýc.) 953, 6. Kröll 909, ...75. Krýzl 83, 113. Trejbal 18, 126. Vráblík (všichni ČR) 8.
Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Kröll 605, 2. Feuz 598, 3. Cuche 521, 4. Reichelt 396, 5. Miller (USA) 383, 6. Svindal 370.