Björgenová vyhrála finále Světového poháru a má křišťálový glóbus

Falun

Norka Marit Björgenová vyhrála finále Světového poháru běžkyň na lyžích a potřetí v kariéře získala velký křišťálový glóbus za celkový triumf. Vítězka předchozích tří ročníků seriálu Polka Justyna Kowalczyková, která ještě Björgenovou mohla ohrozit, dnes dojela ve stíhacím závodu na 10 km volnou technikou ve Falunu pátá.

Šťastná Norka Marit Björgenová

Björgenová vybíhala do stíhačky na 10 km volně jen 6,4 sekundy před Kowalczykovou, ale v polovině trati své soupeřce ujela téměř o půl minuty a doběhla si suverénně pro vítězství. Celkovou výhrou ve Světovém poháru tak tři dny před dvaatřicátými narozeninami navázala na triumfy z let 2005 a 2006.

"Byla jsem v závěru sezóny ve výborné formě a navíc jsem měla skvělé lyže. Jsem strašně šťastná, že jsem vyhrála poslední závod a znovu mám i křišťálový glóbus, protože to byl s Justynou velký boj až do konce," řekla Björgenová, která z posledních sedmi startů v sezóně vytěžila šest vítězství. Svou rekordní bilanci výher v SP v tomto ročníku vylepšila o dalších devět triumfů už na 55.

Kowalczyková v závěru stíhacího závodu nestačila na trojici běžkyň a dojela pátá. Druhé místo ve sprintu vybojovala Norka Heidi Wengová a třetí byla Švédka Charlote Kallaová. Česká běžkyně Eva Nývltová skončila s velkým odstupem více než pěti minut na 37. místě.