Rubriky:

Lyže a snowboard

Rodina zemřelého skikrosaře Zoricice chce znát příčiny nehody

24. dubna 2012 12:56 - Toronto

Právníci rodiny lyžaře Nicka Zoricice, který nepřežil těžký pád ve skikrosu při březnovém závodě Světového poháru ve švýcarském Grindelwaldu, se ohradili proti prohlášení kanadského týmu, že se jednalo o nešťastnou náhodu a mimořádný incident. Podle nich se musí celá záležitost důkladně prošetřit, požadují upřímnou a otevřenou diskusi a chtějí se zasadit o to, aby se nic podobného v budoucnu nestalo.

Devětadvacetiletý Kanaďan minul ve Švýcarsku v osmifinálové jízdě po závěrečném dlouhém skoku cílovou bránu a skončil v ochranné síti. Rodák ze Sarajeva zůstal bezvládně ležet na sněhu, lékaři se ho snažili na místě oživit, ale marně. Zhruba po 45 minutách Zoricice přepravil vrtulník do nemocnice, veškeré pokusy o jeho záchranu však byly marné. Příčinou bylo vážné zranění hlavy a krku.

"Označení nehody za nešťastnou událost není příliš šťastné a nezakládá se úplně na pravdě," prohlásil právník Danson Recht. "Musíme o celé události zahájit poctivou a upřímnou debatu, více informovat o příčinách," pravil Recht.

Rodiče zesnulého lyžaře Bebe Zoricic a Silvia Brudarová by o celé záležitosti měli hovořit ve středu na tiskové konferenci v Torontu. "Příčiny Nickovy smrti se musí pořádně prodiskutovat. Jeho rodina se chce všemi silami zasadit o to, aby se nikdy nic podobného v budoucnosti neopakovalo," uvedl právní zástupce.

Švýcarští vyšetřovatelé z Bernu a zástupci Mezinárodní lyžařské federace FIS připravují o události z 10. března zprávu, jež by měla obsahovat i analýzu přípravy trati a její bezpečnosti. O neštěstí by se mělo hovořit i na zasedání FIS v Koreji příští měsíc. Zástupci FIS už dříve označili incident za děsivou tragickou nehodu.

Zoricic byl první obětí, kterou si mladá lyžařská disciplína vyžádala.

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard