Rubriky:

Lyže a snowboard

V Söldenu všem ujel famózní Ligety, Čeští lyžaři nebodovali

28. října 2012 11:28 - Sölden
(Aktualizováno: 28. října 2012 14:09)

Jako uragán vlétl do nové sezóny ve sjezdovém lyžování Američan Ted Ligety. V úvodním obřím slalomu Světového poháru v Söldenu nedal na náročné a rozbité trati soupeřům šanci a vyhrál s výjimečným náskokem 2,75 sekundy před druhým Manfredem Mölggem z Itálie. Čeští lyžaři na úvod nebodovali, Kryštofu Krýzlovi k postupu do druhého kola chyběly pouhé čtyři setiny vteřiny.

 

Dominic Ebenbichler, Reuters

Třetí místo obsadil obhájce velkého i malého křišťálového glóbu Rakušan Marcel Hirscher, který útočil až z deváté pozice po prvním kole. Na Ligetyho však ztratil více než tři sekundy. Nejlepší z tria český lyžařů Krýzl obsadil první nepostupové 31. místo.

Ligety byl po prvním kole druhý, ale bravurní bezchybnou a agresivní jízdou ukázal, že mu nové delší a méně vykrojené lyže pro obří slalom sedí. Naopak nečekaný vítěz prvního kola Thomas Fanara z Francie, jenž byl dosud pouze dvakrát na stupních vítězů, druhou jízdu nezvládl a skončil čtvrtý o 3,23 sekundy za vítězem.

"Když jsem viděl ostatní, jak jeli dolů, tušil jsem, že mám šanci vyhrát," uvedl Ligety, který si připsal dvanácté vítězství v kariéře. Všechna dosud získal v obřím slalomu. Přitom byl mezi prvními, který nové lyže ostře kritizoval. "Dneska ale jely velmi dobře. Hodně jsem na nich zapracoval, ale uvidíme, jak budou fungovat v jiných podmínkách. Chci podávat vyrovnané výkony a být připraven na MS," řekl.

Obě kola lyžařům ztěžovaly povětrnostní podmínky. V tom úvodním první závodníci jeli v mlze a sněžení, zhruba od desátého startovního čísla začalo prosvítat slunce a viditelnost už byla dobrá. Čistou oblohu měl při jízdě i první z trojice Čechů Ondřej Bank, jenž po téměř celé promaroděné sezóně obsadil 38. místo. Druhé kolo už opět zahalila mlha, navíc se přidala měkčí trať a hluboký sníh.

Krýzla trápila viróza

Krýzl dlouho mohl doufat v postup, nakonec časem 1:20,96 minuty ztratil čtyři setiny na třicátého Cypriena Richarda z Francie. "To je fakt smůla. Ale už na startu mi proběhlo hlavou, že to nebude asi úplně dobré. Navíc jsem byl hned po prvních pár brankách dost unavený, prostě to dneska nebylo ono," uvedl v tiskové zprávě svazu Krýzl.

Nepomohla mu rozbitá pista ani skutečnost, že před závodem několik dní ležel doma s lehkou virózou. "Na druhou stranu to není žádná tragédie, tady v Söldenu jsou to první závody, všichni to berou tak nějak s rezervou. Teď chci potrénovat slalom a uvidíme, jak to půjde dál," dodal.

Bank byl ještě v pátek v Šumperku osobně při narození svého syna Alberta a do Söldenu přijel až v sobotu večer. Navíc mu podzimní přípravu narušila zlomená čelist. "Jsem spokojený. Jel jsem slušně. Jsou to první závody, takže se teprve všechno ukáže," řekl Bank, který v Söldenu zůstane trénovat. Martin Vráblík nedokončil první kolo.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):
Muži - obří slalom:
1. Ligety (USA) 2:36,02 (1:18,52+1:17,50)
2. Mölgg (It.) -2,75 (1:18,64+1:20,13)
3. Hirscher (Rak.) -3,12 (1:19,84+1:19,30)
4. Fanara (Fr.) -3,23 (1:18,48+1:20,77)
5. Defago (Švýc.) -3,43 (1:19,75+1:19,70),
31. Krýzl 1:20,96
38. Bank 1:21,58 - oba nepostoupili do 2. kola
Vráblík (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard