Rubriky:

Lyže a snowboard

Ze skokanů na lyžích drží standard jen Hlava, Koudelka je v křeči

10. prosince 2012 12:42 - Praha

Jen Lukáš Hlava si drží mezi českými skokany na lyžích solidní formu ve Světovém poháru. Ostatním svěřencům trenéra Davida Jiroutka se v pěti závodech bodovat ještě nepovedlo. Nedaří se ani Romanu Koudelkovi, který v předchozím ročníku prožil životní sezónu a byl desátým mužem konečného pořadí SP.

 

ČTK

"Říkal jsem před sezónou, že letos bude všechno možný, a je to hodně vidět. Závody jsou vyrovnané jako blázen," řekl Jiroutek po návratu z víkendových závodů v ruském Soči, kde se v roce 2014 uskuteční zimní olympijské hry.

Skokani se letos vyrovnávají s užšími kombinézami. Hlava přechod zvládl a dvakrát skončil čtrnáctý. V Soči mohl být i výše, kdyby ho nezradilo vázání. "Při doskoku mu v prvním kole vyletěly oba kolíčky, proto přišel o body. Jinak mohl být třeba sedmý," uvedl Jiroutek a dodal: "Hlávka si udržel vysoký standard z minulé sezóny."

Vítěz kvalifikací

Hlava v Soči vytvořil výkonem 108 metrů rekord můstku při vítězství v kvalifikaci. V kvalifikačním kole byl nejlepší i v prvním závodu sezóny v Lillehammeru, ale v závodě na to nenavázal. "Nevím, jestli jsou pro něj ty vyhrané kvalifikace dobré. Potom neskákal stejně dobře. Možná polevil v koncentraci," uvažoval Kouč.

Zklamáním jsou zatím výsledky Koudelky. Z pěti závodů nemá na kontě ani bod a nejlépe obsadil 33. místo. "Koudy se zasekl před prvními závody a jede ve stresu. On si na sebe klade hodně vysoké nároky, a když se mu nedaří, tak se dostává víc a víc do křeče," sdělil Jiroutek. Koudelka podle něj možná vynechá další závody o víkendu v Engelbergu a bude trénovat na Turné čtyř můstků, kde byl loni pátý.

Matura nemá potřebnou váhu

K bodům se zatím nepřiblížili ani Jakub Janda, Borek Sedlák a Jan Matura. "Matura na tom není zle, ale proti létu ještě nemá potřebnou váhu, a ta u něj hraje alfu a omegu všeho. Ještě plně nepřišel na spodní hranici své váhy," řekl Jiroutek.

Po švýcarském Engelbergu, kde se bude skákat od pátku do neděle, budou Češi testovat před turné nové lyže. Na nájezdu totiž dosahují nižších rychlostí než ti nejlepší. "Jezdíme pomalu," konstatoval Janda, vítěz SP z roku 2006, na svém webu už po Skandinávii. "Zdá se nám, že lyže nejsou v kvalitě jako loni," řekl Jiroutek.

Češi pomalu ladí i užší kombinézy, které jim do ideální podoby šije a upravuje bývalý skokan Michal Doležal. "Třeba Němci v konci skoku odlétají jako loni, ale tam na tom nedělá jeden člověk, ale celý tým. My si to vymýšlíme sami," řekl Jiroutek.

V Soči se nezastaví

V Soči měli skokané možnost vidět, jak se připravuje budoucí dějiště olympijských her. "Je to jedno velké staveniště a staví se pořád. Odjížděli jsme ve dvě v noci a všude se svítilo, bylo jak ve dne a naplno se pracovalo," popsal Jiroutek dění v Soči.

Můstky jsou postaveny prakticky ve vzduchu na pylonech, protože okolní svahy se sesouvají, a cena stavby tak výrazně vzrostla. Ani se sněhem to v dějišti nebylo ideální. "Skákalo se na loňském sněhu, který měli uskladněný a jen ho rozvezli," řekl Jiroutek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard