Zkrácený sjezd ve Val Gardeně ovládli outsideři, vyhrál Nyman

Val Gardena

Američan Steven Nyman se stal nečekaným vítězem sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně. V náročných podmínkách, které si vynutily zkrácení trati a měly vliv zejména na výkony první poloviny šedesátičlenného pole účastníků, triumfoval s vysokým startovním číslem 39.

Vítězný Steve Nyman z USA na trati sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně

Třicetiletý Nyman vyhrál v SP už podruhé, předtím se mu to povedlo před šesti lety rovněž ve Val Gardeně. Na stejném místě pak v roce 2008 skončil dosud naposledy v elitní desítce (9.) a od té doby i vinou opakovaných zranění na větší úspěch čekal.

V sobotu využil lepšících se podmínek na trati a zvítězil s náskokem 19 setin před další senzací závodu Rokem Perkem ze Slovinska. "Měl jsem štěstí, ale taky jsem jel dobře," řekl Nyman. "V posledních letech jsem měl spoustu problémů se zraněními, tak je hezké, že tu můžu stát. Tady je to můj závod," radoval se.

Druhý Perko se v elitní desítce dokonce dosud nikdy neobjevil, jeho maximem bylo dvanácté místo ve sjezdu v Kvitfjellu z března 2009. Rovněž on využil zlepšených podmínek a se startovním číslem 35 sesadil z průběžného vedení úřadujícího mistra světa Erika Guaye z Kanady, který se nakonec udržel třetí.

V italském středisku trápila lyžaře mlha a sněžení, kvůli kterým pořadatelé přesunuli start do místa, kde v pátek začal superobří slalom. Nejprve chtěli sjezd uskutečnit ve dvou kolech, přetrvávající špatné podmínky ale nakonec umožnily odjet jen jedno.

Vítěz super-G Aksel Lund Svindal skončil pátý, když prohrál ještě s krajanem Kjetilem Jansrudem, a poprvé v sezoně chyběl v rychlostní disciplíně na stupních vítězů. Přesto vede průběžné pořadí v disciplíně i celkově.

V nečekaně dramatickém závodě vyhořeli Rakušané, jejichž nejlepší reprezentant Joachim Puchner skončil třináctý, což lyžařská velmoc ve sjezdu nepamatuje od roku 1998. Naopak o historický nizozemský úspěch se postaral Marvin van Heek, který se startovním číslem 53 zajel osmý čas se ztrátou jen 59 setin na vítěze.

Sjezd mužů ve Val Gardeně (Itálie):
1. Nyman (USA) 1:28,82, 2. Perko (Slovin.) -0,19, 3. Guay (Kan.) -0,24, 4. Jansrud -0,40, 5. Svindal (oba Nor.) -0,45, 6. Heel (It.) -0,50, 7. Osborne-Paradis (Kan.) -0,54, 8. Van Heek (Niz.) -0,59, 9. Varettoni (It.) -0,68, 10. Roger (Fr.) a Ganong (USA) oba -0,73.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 36 závodů): 1. Svindal 585 b., 2. Ligety (USA) 408, 3. Hirscher (Rak.) 380, 4. Jansrud 311, 5. Mölgg (It.) 224, 6. Marsaglia (It.) 209, ...105. Krýzl (ČR) 6.
Pořadí sjezdu (po 3 ze 9 závodů): 1. Svindal 225, 2. Jansrud 139, 3. Guay 116, 4. Innerhofer (It.) 104, 5. Nyman 100, 6. Paris (It.) 93.