Rubriky:

Lyže a snowboard

Favoritem nejsem, ale můžu překvapit, tvrdí Bauer před Tour de Ski

29. prosince 2012 10:29 - Oberhof

Loni se dva nejlepší Češi nacpali do první desítky Tour de Ski. Pokud by nyní Lukáš Bauer a Martin Jakš šesté a deváté místo zopakovali, jistě by potěšili všechny fanoušky běhu na lyžích. Oba totiž museli překonávat jak soupeře, tak i zdravotní problémy.

 

BMW ČR

Ani o fous prý nezdvihla předstartovní horečka Bauerovu tělesnou teplotu. „Top formu nemám, ale necítím se špatně. Favoritem nejsem, po letních problémech jsem v pozici toho, kdo může překvapit," říká druhý nejúspěšnější muž historie věhlasného etapového závodu.

Náklaďáky se sněhem i servismanské kamióny

Tour de ski startuje dnes odpoledne v německém Oberhofu, kde ještě do čtvrtka silně pršelo. Ale zkušení pořadatelé, které čeká následně ještě světový pohár v biatlonu, navezli náklaďáky mnoho kubíků sněhu a tratě jsou perfektně připraveny. Už šest týmů si přivezlo vlastní servismanské kamióny, sedmí Finové ho chystají pro mistrovství světa.

Ženy vyrazí ve 13.15 a Eva Vrabcová-Nývltová obhajuje loňské 18. místo. Muži pak ve 14.30. Spolu s Bauerem a Jakšem hájí české barvy Aleš Razým a Jiří Magál. Celý program uvidíte tradičně v přímých přenosech Eurosportu. Premiéru oslaví v úterý sprintem ve švýcarském Val Müstair, kde bydlí obhájce trofeje Cologna.

„Nesvazuju se myšlenkami na to, kam až může moje forma stačit," vypráví klidně Bauer. Experti připomínají, že program s jediným sprintem by mu mohl vyhovovat. „Ale taky ubyla ještě jedna delší etapa, nekoukám na to," mávne rukou dvojnásobný vítěz. „Pro mě začíná Tour až v Itálii. Do té doby nesmím moc ztrácet. Počítám s minutou a pár vteřinami po sprintu a pak už budu dotahovat."

Za klíčovou etapu považoval vždy dlouhou bruslařskou stíhačku z Toblachu do Cortiny, která tentokrát měří 30 km a jede se ve čtvrtek. „Dřív mi to vyhovovalo, ale uvidím, jak na tom budou ostatní. Po prosincové domácí přípravě se mi zlepšily pocity v prudkých stoupáních," vykládá Bauer.

Stupně vítězů? To by byl zázrak

Takže co očekávat? „Stupně vítězů na konci na Alpe de Cermis, to by byl super zázrak," usmívá se s nadějí Bauer.

Podle jeho slov patří mezi nejvážnější uchazeče o prvenství nastejno Švýcar Cologna i Nor Northug. „Na ty etapy je lepší Cologna, ale Northug měl zase lepší začátek sezóny a ještě Tour nevyhrál. Silní budou taky Rusové v čele s Legkovem a Vylegžaninem." Sílu nalezl znovu i Němec Teichmann, který musel opustit světový pohár v Kanadě kvůli srdeční arytmii. „Doktoři v Mnichově mi nic nenašli a dali mi zelenou. Cítím se dobře," uvedl před startem.

Zato Norku Björgenovou podobné problémy zastavily. Sérii tří vítězství v řadě se tak Polce Kowalczykové pokusí překazit blonďatá norská krasavice Johaugová.

Tomáš Nohejl

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard