Razým skončil ve sprintu v Liberci sedmnáctý, dominovali Seveřané

Liberec

Sprinty Světového poháru klasickou technikou v Liberci vyhráli Švéd Teodor Peterson a Finka Mona-Lisa Malvalehtová, která se probojovala na stupně vítězů poprvé v kariéře. Nejlepší z českých lyžařů Aleš Razým dnes obsadil 17. místo.

Aleš Razým na trati v Liberci.

Za devětadvacetiletou Malvalehtovou, která byla dosud nejlépe čtvrtá rovněž v klasickém sprintu v březnu 2005 v Drammenu, doběhla vedoucí žena Světového poháru a největší favoritka Justyna Kowalczyková. O třetí místo se rozpoutal velký boj, který ve fotofiniši tří běžkyň vyhrála Norka Caspersen Maiken Fallaová.

Peterson těsně porazil krajana Emila Jönssona, třetí pozici obsadil Nor Paal Goldberg. Závodu se nezúčastnilo nejlepších sedm závodníků průběžného pořadí Světového poháru.

Z kvalifikace postoupil jediný Čech

Razým po nedávné Tour de Ski potvrdil dobrou formu a v kvalifikaci byl čtrnáctý se ztrátou 5,35 sekundy na Jönssona. Nikdo další z českých běžců nepostoupil. Dušan Kožíšek zajel 57. čas. "Cíle jsem si nedával vysoké, protože klasiku obecně nemám rád, ale měl jsem to dobře rozjeté," řekl.

Naopak Razým se radoval. "Pro mě to je druhá nejlepší kvalifikace ve sprintu, co jsem kdy jel. Postoupit v klasice, to je dost dobré," uvedl. Dosud nejlepší klasický sprint předvedl v prosinci 2007 v Kuusamu, kdy byl třiadvacátý. Ve sprintu bodoval popáté.

Ve čtvrtfinále Razým nebyl nijak aktivní a vezl se celý první okruh na pátém místě. V jeho závěru se posunul kupředu, ale bylo jasné, že první dvě přímé postupové pozice si pohlídají Rusové Nikita Krjukov a Michail Děvjatjarov. Razým nakonec prohrál těsně i souboj o třetí místo, na kterém se o desetinu udržel Švéd Jens Eriksson. Ani jednomu to však nestačilo, neboť hned v dalším třetím čtvrtfinále byli běžci rychlejší.

"Sice se mi nepovedlo postoupit, ale jsem do dvaceti, jsem spokojený," uvedl Razým.

České běžkyně se do vyřazovacích bojů nedostaly

České běžkyně se do vyřazovacích bojů nedostaly. Nejlepší byla Eva Nývltová-Vrabcová, která na 40. místě ztratila více než 11 sekund na vítězku kvalifikace. "Když jsem se dozvěděla, že jedeme jenom jedno kolo, tak jsem věděla, že to na postup nebude. Abych zajela dobře sprint, tak potřebuju, aby se jelo přes 3,5 až 4 minuty. Dvě minuty to absolutně nestíhám," řekla.

Ve čtvrtfinále ženského sprintu vypadla trojnásobná mistryně světa ze šampionátu v Liberci v roce 2009 Aino-Kaisa Saarinenová z Finska, která se v neděli chystá na start Jizerské padesátky. Ve Vesci chyběla hvězdná Norka Marit Björgenová, která kvůli srdeční arytmii přišla už o Tour de Ski.