Rubriky:

Lyže a snowboard

Olympijská medaile Záhrobskou nabíjí energií, ze Soči chce další

15. ledna 2013 14:34 - Flachau

Zvlněný bronz z olympijského slalomu ve Vancouveru dodává lyžařce Šárce Záhrobské energii. Medaili jednou za čas vezme doma do ruky a pomazlí se s ní. Za rok a měsíc by měla ráda doma už dva cenné olympijské kovy, protože i ze Soči chce odjíždět jako medailistka.

 

Czech-ski.com/Zoom Agence

"Přáníček je spoustu. Kromě toho, aby člověk byl zdravý a dokázal si jít svojí cestou, nenechal se ovlivnit okolím a stáhnout tím davem, tak jsou tam samozřejmě i sportovní úspěchy, medaile a glóby. Velké přání je olympijská medaile ze Soči, na tom všem už teď pracujeme," řekla Záhrobská ve Flachau.

Zmíněný sen za rok v Soči třeba naplní i díky bronzu z Vancouveru 2010. Atypicky zvlněný kov je jedinou z mnoha jejích medailí, které občas vezme do ruky. "Protože je v ní kouzelná energie. Už tím designem je krásná, každý kus je originální a občas se s ní jakoby pomazlím. Prostě je v ní něco navíc," prozradila Záhrobská.

Vysoké cíle si dává přesto, že loni v létě podstoupila operaci nezhoubného nádoru hypofýzy, který způsobil v těle metabolický rozvrat. Fyzickou kondici a sílu začínala v srpnu nabírat prakticky od nuly, ale stihla se natolik připravit na sezónu, že pod vedením rakouského trenéra Klause Mayrhofera pravidelně boduje.

Krok za krokem zpět do špičky

"Samozřejmě, všechno děláme proto, abych zase jezdila nejrychlejší časy. Když už jsem byla ve špičce, chci se tam vrátit, ale nemůžeme to chtít všechno hned. Chce to postupovat pomalu. Trénink je přizpůsobený k tomu, abych se krok za krokem vrátila na špičku," řekla Záhrobská. "Nelyžuju, abych byla dvacátá. Cesta směřuje na špičku, ale nedá se žádný schod přeskočit, na každý musíme šlápnout."

Letos byla ve Světovém poháru nejlépe třináctá a nejhůře dvaadvacátá. Na konci roku mluvila o tom, že by chtěla i do desítky.

Naznačit své ambice může Záhrobská i na mistrovství světa. V rakouském Schladmingu by ale bylo velkým překvapení, kdyby se po loňské nemoci dokázala postavit na stupně vítězů. "Je to hodně vysoko visící přání, ale nic není nemožné," podotkla s tím, že má ještě měsíc na přípravu.

Záležet bude na formě

Záhrobská je navíc závodnicí velkých akcí. Ze dvou olympiád má jeden bronz a ze šesti mistrovství světa kompletní sbírku slalomových medailí. "Dařilo se mi na velkých závodech, ale uvidíme. Je tam hodně mladých dravých holek. Všechno souvisí s tím, jak se daří v sezóně, jak se podaří nastavit forma," řekla sedmadvacetiletá lyžařka.

Do světového šampionátu nemá kromě slalomů Světového poháru přesný plán. Po nemoci se řídí především pocity a potřebami. "Jsme hodně flexibilní," řekla. V tréninku jezdí méně jízd než dříve, ale o to více dbá na jejich kvalitu. "Musím hodně opatrně a šetřit každou kapku energie na samotný závod," uvedla.

O konci kariéry nepřemýšlí. Pravděpodobně by mohla bílé svahy opustit po sezóně v roce 2015. "Ta sezóna připadá v úvahu a pak se uvidí, jak se mi bude chtít a taky záleží na tom, jak se mi bude dařit," řekla Záhrobská. "Vždycky jsem říkala, že chci jezdit zhruba do devětadvaceti třiceti let, ale není to tak, že to musím do devětadvaceti dotáhnout a pak můžu skončit," usmála se slalomářka.

Nejspíše by pak ráda přešla na mateřskou, ale to všechno ukáže až čas. Jedno ví Záhrobská jistě - život po kariéře ji nestraší. "Nemyslím, že se jednou budu ráno budit ve stresu, co mám dělat, že nemůžu na lyže," řekla.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard