Rubriky:

Lyže a snowboard

Světový šampionát juniorů v klasickém lyžování začne v neděli v Liberci

18. ledna 2013 14:00 - Liberec

Liberecké areály na Ještědu a ve Vesci jsou připraveny na další vrcholnou soutěž. Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v klasickém lyžování 2013, které se zde bude konat ve dnech 20. – 27. ledna, se zúčastní 652 reprezentantů ze 36 zemí. Celkem organizátoři počítají s akreditací zhruba dvou tisíc závodníků, členů realizačních týmů, hostů a novinářů.

Záštitu nad šampionátem převzaly Ministerstvo, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu ČR, Liberecký kraj i Statutární město Liberec. Rozpočet akce je 22 miliónů korun, částkou dvanácti milionů přispěl Liberecký kraj, zbytek financuje Svaz lyžařů ČR.

„Tento šampionát je věkově na pomezí mládežnických kategorií a soutěží dospělých. Je to jedna z nejdůležitějších akcí, neboť se při ní ukáže, zda závodník ve své kariéře něčeho dosáhne a prosadí se i mezi seniory. Podíváme-li se na vítěze a medailisty předešlých ročníků, tak mezi nimi jsou lyžaři, kteří se prakticky ihned nebo ve velice krátké době prosazovali ve Světovém poháru, mistrovstvích světa či olympiádách," oceňuje kvalitu nadcházející lyžařské akce Zuzana Kocumová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje a juniorská mistryně světa v běhu na 15 kilometrů volnou technikou v Saalfeldenu 1999.

Počasí se stává velkým spojencem

Mimořádně příznivé klimatické podmínky v posledních dnech výrazně vylepšily sněhové podmínky v obou areálech – skokanském na Ještědu i běžeckém ve Vesci. Právě v nich se uskuteční jednadvacet medailových závodů. Junioři do dvaceti let jich mají na programu patnáct v běhu na lyžích, skoku na lyžích a severské kombinaci, závodníci do 23 let šest pouze v běhu na lyžích.

Je víc než pravděpodobné, že v Liberci se představí také někteří účastníci zimní olympiády v Soči 2014. Minulý víkend zažily oba areály generálky na světový šampionát. Ve Vesci ji obstaraly čtyři závody Světového poháru nejlepších seniorských sprinterů v kategoriích mužů a žen. Ještědský můstek HS 100 zase prověřili v rámci klasifikačního republikového závodu čeští skokani.

„Klimatické podmínky nám od poloviny minulého týdny neobyčejně přejí, takže se sněhem v areálech nejsou žádné problémy. Světový pohár ve Vesci absolvovali sprinteři na okruhu dlouhém 800 metrů, pro juniorské mistrovství světa však připravujeme samozřejmě delší okruhy – tzv. žlutý a modrý, oba o délce 2,5 kilometru, k tomu navíc zahřívací kolo, a pokud se podaří, tak i další trasu dlouhou 3,33 kilometru. Také na Ještědu je vše připraveno, v průběhu republikového závodu jsme si vyzkoušeli nejen můstek HS 100, ale také osvětlení a veškerou potřebnou techniku," vypočítává Ivo Gréger, sportovní ředitel organizačního výboru.

Zahajovací show nabídne i historické lyžníky

Juniorský šampionát zahájí oslavy 110. výročí vzniku Svazu lyžařů České republiky. Slavnostní zahajovací ceremoniál se uskuteční v pondělí 21. ledna 2013 na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. Úvodní, více než hodinovou show, kterou provede zkušený

moderátor Libor Bouček, otevře svým dynamickým vystoupením bubenická sestava Aries. Po nich před libereckou radnici nastoupí všechny sportovní výpravy, které se juniorského šampionátu zúčastní. Během programu zazní také nezbytné přísahy sportovců a rozhodčích.

„O další zajímavou produkci se postarají zhruba čtyři desítky historických lyžníků v dobových kostýmech, kteří předvedou lyžařské umění z jeho pionýrských dob. Účastníci ceremoniálu i diváci si takto netradičně připomenou právě jubileum Svazu lyžařů České republiky, nejstarší lyžařské organizace na světě, která symbolicky vznikla na území dnešního Libereckého kraje ve Vysokém nad Jizerou. Na závěr zahajovacího večera se ještě představí taneční skupina A-Styl a ceremoniál zakončí sedmiminutový slavnostní ohňostroj," připomíná Oto Linhart, výkonný ředitel organizačního výboru.

Na všechny tréninky, závody i ceremoniály budou mít diváci vstup zdarma. Kromě slavnostního zahájení a poté i zakončení ve Vesci se každý den od 20 hodin odehrají v centru města rovněž medailové ceremoniály – v prostoru mezi Obchodním centrem Forum a Domem kultury.

Organizátoři připravili pro sportovce a návštěvníky také suvenýry na památku. Mikiny, čepice, bundy a trička s logem šampionátu budou připraveny k prodeji v Obchodním centru Forum i v obou sportovních areálech ve speciálních pojízdných autech. Na zajištění bezproblémového průběhu šampionátu se bude podílet také 300 dobrovolníků.

V české nominaci je 41 reprezentantů

V historii mistrovství světa juniorů získali do roku 1992 reprezentanti Československa 28 medailí (8 zlatých – 9 stříbrných – 11 bronzových), reprezentanti Česka od té doby stejný počet (5 – 11 – 12). Světový šampionát závodníků do 23 let se jezdí až od roku 2006 a Česká republika má tři medaile s bilancí (2 – 0 – 1).

V nominaci na MS do 23 let je osm běžců (tři ženy a pět mužů), závěrečnou přípravu mezi juniory absolvovalo dvanáct běžců (6 + 6), šestnáct skokanů (8 + 8) a pět sdruženářů. Ambice na nejlepší umístění se přisuzují juniorkám ve skoku na lyžích a Tomáši Portykovi, olympijskému vítězi mládeže 2012, v severské kombinaci.

„V poslední době nám přípravu poněkud komplikovalo počasí a husté sněžení některé tréninky odložilo. Ve středu máme v plánu poslední přípravu v Liberci, poté zamíříme do Harrachova. Jistou nominaci v podstatě mají Doleželová, Blažková a Pešatová, o zbývajících dvou závodnicích se rozhodne koncem tohoto týdne. Největší nadějí je určitě Michaela Doleželová, která si velice dobře vedla ve Světovém poháru v Schonachu, naposledy o víkendu v Hinterzartenu se jí už tak nevedlo, trochu se projevilo očekávání a nervozita. Pro juniorský šampionát však bude maximálně připravena," říká Jaroslav Šimek, trenér českého družstva skokanek.

Více informací na www.liberec2013.cz.

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard