Životní úspěch skokana Matury. V Sapporu ovládl závod Světového poháru

Sapporo

Skokan na lyžích Jan Matura nejprve v japonském středisku opanoval první kolo závodu, poté se mu podařilo utrhnout i celkové prvenství. Zvítězil těsně o sedm desetin bodu před Norem Tomem Hildem. Matura, jenž na konci ledna oslaví 33. narozeniny, se probojoval na stupně vítězů poprvé v kariéře a vyhrál jako sedmý Čech v historii závod Světového poháru. Na body dosáhli i Jakub Hlava s Jakubem Jandou.

Matura v Sapporu dosáhl neuvěřitelného úspěchu.

Matura vedl už po prvním kole závodu, který vynechal vedoucí muž Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Rakušan Gregor Schlierenzauer. Český reprezentant skočil 132 metrů a měl náskok 1,6 bodu před Slovincem Robertem Kranjecem. Třetí byl Hilde se ztrátou tří bodů.

„Splnil se mi sen. Po výhře ve Světovém poháru jsem toužil a jsem moc šťastný. Jsem ve skvělé formě a na tomhle můstku si užívám každý skok," řekl Matura na webu mezinárodní lyžařské federace FIS. V Sapporu se mu tradičně daří. Předloni skončil v dějišti zimních olympijských her v roce 1972 čtvrtý, což byl dosud jeho nejlepší výsledek ve Světovém poháru.

Při druhém skoku předvedl Matura výkon 135 metrů a mohl se radovat ze životního úspěchu. V Sapporu se mu tradičně daří. Předloni skončil v dějišti zimních olympijských her v roce 1972 čtvrtý, což byl dosud jeho nejlepší výsledek ve Světovém poháru.

„Byl to úžasný závod a měl jsem i štěstí, ale to mám tady v Sapporu často. Druhý skok byl dlouhý a snažil jsem se i o dobrý telemark," řekl Matura, který se díky výhře posunul na dvacáté místo průběžného pořadí SP.

Vzestup formy naznačil Matura už v předchozích závodech v Polsku, kde ve Wisle obsadil jedenácté místo a v Zakopaném se prosadil na šestou příčku. Předtím byl v závěrečném dílu Turné čtyř můstků v Bischofshofenu čtrnáctý.

Poslední české vítězství v roce 2006

Vítězstvím navázal na dosud poslední český triumf Jakuba Jandy v lednu 2006 v Garmisch-Partenkirchenu. Před nimi dokázali ve Světovém poháru vyhrát Pavel Ploc (10 závodů), František Jež a Jaroslav Sakala (4), Jiří Parma (3) a Vladimír Podzimek (1). Janda zvítězil šestkrát, v roce 2006 ovládl i celkové pořadí seriálu.

V Sapporu bodovali také sedmnáctý Lukáš Hlava a Janda na 28. místě. V prvním kole skončil 39. Roman Koudelka, který se loni v únoru ve Willingenu postaral druhým místem o dosud poslední český medailový úspěch v SP.