Matura znovu triumfoval! Český skokan na lyžích vyhrál další závod Světového poháru

Sapporo

Jan Matura ovládl v japonském Sapporu už druhý závod ve dvou dnech. V sobotu si připsal své první vítězství v SP a hned v neděli druhé, kdy vyhrál o 1,3 bodu před Slovincem Robertem Kranjecem. V celkovém žebříčku Světového poháru se český skokan posunul už na 13. příčku.

Matura si v Sapporu vyskákal dvě zlata.

Matura v Japonsku na oblíbeném můstku na kopci Okurajama opět předvedl vyrovnané skoky. Po prvním kole a pokusu dlouhém 132,5 metru stejně jako v sobotu vedl, ve druhém skoku půl metru přidal a první místo uhájil. Za Kranjecem skončil třetí Andreas Wank z Německa.

„To je neuvěřitelné, mám dojem, že pořád sním. Druhý závod byl opravdu náročný, protože podmínky se pořád měnily," řekl Matura na webu mezinárodní federace FIS. Skokanům tentokrát svítilo slunce, sněžilo a opět foukal nepříjemný vítr. „Povedly se mi dva dobré skoky, měl jsem i štěstí a závod si moc užíval," zářil Matura.

V pátek další skákání

Z Japonska, kde ze špičky chyběl vedoucí muž Světového poháru Gregor Schlierenzauer z Rakouska, se skokani vrátí do Evropy. Doma dlouho nepobudou, od pátku je čekají lety na lyžích v norském Vikersundu. „Jsem opravdu ve skvělé formě a myslím, že by se mi i v letech mohlo dařit," hýřil Matura sebevědomím.

Do Japonska obvykle necestuje celá světová špička, ale tentokrát kromě Schlierenzauera chyběli z Top Ten pouze Němci Richard Freitag (v průběžném hodnocení osmý muž) a Andreas Wellinger (9.). Neskákal ani Rakušan Thomas Morgenstern, kterému se v této sezóně ale moc nedaří.

Druhý muž celkového hodnocení Světového poháru Nor Anders Bardal skončil po nevydařeném prvním skoku patnáctý, v průběžném pořadí třetí Němec Severin Freund do druhého kola nepostoupil stejně jako nakonec třiačtyřicátý Nor Anders Jacobsen, druhý muž Turné čtyř můstků. Rakušan Andreas Kofler, v pořadí SP pátý, skončil třináctý, na stupně vítězů se nedostali ani Polák Kamil Stoch či Nor Tom Hilde.

Z dalších českých skokanů bodoval i třiadvacátý Lukáš Hlava a na 28. místě Jakub Janda, Z prvního kola opět neprošel Roman Koudelka (34.).

Dva závody po sobě dokázal z českých skokanů naposledy vyhrát Janda. V prosinci roku 2005 se radoval v Harrachově a o týden později i v Engelbergu.

Závod SP ve skocích na lyžích v Sapporu (Japonsko)